Arsalarda İmar Barışı Var Mı?

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı imar barışı başvurularını e devlet üzerinden kabul etmeye devam ediyor. Başvuru sayısı her geçen gün artarken imar barışı son başvuru tarihi de yaklaşıyor. 31 Aralık 2017 tarihinden önce inşa edilen ve imara aykırılık taşıyan yapıları kapsayan imar barışı vatandaş ile devlet arasında barış sağlanması için sunulan son fırsat olması açısından büyük önem taşıyor. Peki, arsalarda imar barışı var mı?

İmar Barışına Arsalar Dâhil Mi?

Hayır, ne yazık ki arsalar imar barışı kapsamına girmiyor. Ancak arsa üzerine inşa edilen yapılar için gerçekleştirilen başvurular kabul ediliyor. İmar barışı başvurusu onaylanırsa bu durumda yapı kayıt belgesi düzenleniyor ve yapı kayıt altına alınmış oluyor.

İmar Barışı Kapsamına Girmeyen Yerler Nelerdir?

1) 18/11/1983 tarihli ve 2960 sayılı Boğaziçi Kanununda tanımlanan Boğaziçi sahil şeridi ve öngörünüm bölgesi içinde, 3194 sayılı Kanunun geçici 16 ncı maddesi uyarınca adı geçen Kanuna eklenmiş olan kroki ile listede sınır ve koordinatları gösterilen alanda,

2) İstanbul tarihi yarımada içinde 3194 sayılı Kanunun geçici 16 ncı maddesi uyarınca adı geçen Kanuna eklenmiş olan kroki ile listede sınır ve koordinatları gösterilen alanlarda,

3) 19/5/2014 tarihli ve 6546 sayılı Çanakkale Savaşları Gelibolu Tarihi Alan Başkanlığı Kurulması Hakkında Kanunun 2 nci maddesinin birinci fıkrasının (e) bendinde belirlenmiş Tarihi Alanda,

4) Üçüncü kişilere ait özel mülkiyete konu taşınmazlar üzerinde,

5) Kesinleşmiş planlar neticesinde sosyal donatı alanı olarak belirlenmiş ve Maliye Bakanlığınca aynı amaçla değerlendirilmek üzere ilgili kurumlara tahsis edilmiş Hazineye ait taşınmazlar üzerinde bulunan yapılar hakkında Yapı Kayıt Belgesi düzenlenemiyor.

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz