Arsa İşgali Kapsamına Giren Durumlar

Arsa sahibinin izni bulunmadan, arsasına inşaat yapılması ya da yanda bulunan parselde yapılan inşaat sonucunda arsa sahibinin arsasının da kullanılması durumu, arsa işgali olarak karşımıza çıkıyor.

Arsa İşgali

Arsa işgali, arsanın yanında bulunan bir başka arsada inşa edilen binanın, arsa sahibinin arsasına da taşması durumu ya da hisseli arsalarda arsa sahibine ait olan parsele, bir başka hissedar tarafından bina inşa edilmesi olarak karşımıza çıkabiliyor. Arsa yanında bulunan bir başka arsadaki binanın, arsaya taşması durumunda arsa sahibi maddi tazminat talebinde bulunabiliyor. Maddi tazminatın yanı sıra, arsa işgalinin durdurulmasına ya da binanın yıkılmasına yönelik taleplerde de bulunulabiliyor.

Hisseli Arsalarda İşgal

Hisseli arsalarda arsa sahibinin parseline, bir başka hissedarın bina inşa etmesi durumunda binanın ve arsanın değeri karşılaştırılıyor. Eğer yapılan binanın değeri, arsa sahibine ait olan arsadan daha fazla ise arsa sahibi arsasını satmak durumunda kalıyor.

Arsa İşgal Davası

Arsa işgal davası açmak için mahkemeye dilekçe vermek gerekiyor. Arsayı işgal eden, izinsiz bina inşa eden kişi biliniyor ise işgalci bilgileri, arsa sahibinin bilgileri ve konut yazılarak dilekçe hazırlanıyor.

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz