Arsaya 1/2 Hissedar olmak

Arsaya 1/2 oranında hissedar olmak demek, hisseli tapuya sahip olduğunuzu göstermektedir. Yani arsanın 2 tane maliki olduğu ve biri diğerinden habersiz arsa üzerinde hiçbir işlem yapamamaktadır. Ayrıca arsanın satışı sırasında da iki malikinde tapuda hazır bulunması gerekmekte, biri olmadan satış işlemi yapamaz.

Arsayı kullanmak, kat karşılığı inşaat yaptırmak gibi işlemlerde de iki malikinde olması gerekmektedir. Fakat hisseli tapuda diğer malik hakkında hiçbir şey bilmiyor ve tanımıyorsanız, bu arsayı kullanmak istediğinizde birçok engeli de önünüze çıkaracaktır. Bu yüzden hisseli tapulardan uzak durulması gerekmektedir. Özellikle emlakçıların belirttikleri hisseli arsaların alınmaması ve dikkat edilmesi gerekmektedir. Fakat tanıdığınız birisi ile hisseli tapuya sahipseniz ve aranızda güven varsa, bir sıkıntı yaşanmayacaktır.

Hisseli tapular her zaman sıkıntı yaratmışlardır. Fakat güvendiğiniz bir kişi ile aynı arsa üzerinde malik iseniz, arsayı bu kişi ile birlikte satabilir, kullanabilir veya kat karşılığı müteahhitte verebilirsiniz. Eğer arsanın diğer maliki ile sorun yaşanıyorsa, en doğru yol arsayı tapuda ayırmak ve kendi hissesiniz tapusunu elinize almanızdır. Fakat küçük arsalarda bu işlemin yaptırılması fiyatı ve üzerinde yapılacak işlemleri oldukça düşürmekte ve kısıtlamaktadır.

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz