Arsa Şerhi Koymak

Arsa şerhi, taşınmaz mal sahibine ait hakların diğer hak sahiplerinden korunması için gerçekleştirilen bir işlem olarak tanımlanabilir. Hem konut tapuları hem de arsa tapuları üzerine şerh işlemi uygulanabiliyor.

Şerh İşlemi İçin Gereken Şartlar

Arsa tapusu üzerine uygulanacak olan şerh işlemi, mal sahibinin en önemli haklarından biridir. Şerh konması ile mülk sahibi ve diğer hak sahiplerinin hakları koruma altına alınıyor. Şerh işleminin gerçekleştirilebilmesi için gerekli belgelerin bulundurulması ve belirlenen miktardaki harcın ödenmesi gerekiyor.

Arsa Şerhi Nasıl Konur?

Arsa üzerine konan şerh için kanunlar tarafından belirlenmiş olan gerekli belgelerin, ilgili mercilere ulaştırılması gerekiyor. Konut üzerine koyulan şerhten farklı olarak arsa üzerine konan şerh için farklı rakamları gösteren harç bedellerinin ödenmesi gerekiyor. Harç bedelleri, bölge ve şehirlere göre değişkenlik gösterebiliyor olup, her bir il için farklı olabiliyor. Kira ve alım – satım gibi işlemlerin olduğu durumlarda ortaya çıkan bu hak kısıtlama işlemi, tapu kütüğüne konabiliyor. Şerh işleminin ardından arsadaki binalar da dahil taşınmaz üzerinde yer alan tüm işlemlerde, diğer hak sahipleri için kısıtlama getiriliyor.

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


1 YORUM


  1. Warning: call_user_func() expects parameter 1 to be a valid callback, function 'td_comment' not found or invalid function name in /home/emlakdanismanlar/public_html/wp-content/plugins/ad-inserter/ad-inserter.php on line 8274

CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz