Artçılar Büyük Depremi Tetikler Mi?

Türkiye’nin son derece hareketli bir fay hattı üzerinde bulunması deprem konusunda riski de arttırmaktadır. Ülkemizde yer alan çok sayıda şehrin fay hattı üzerinde yer alması nedeni ile yaşanan en ufak deprem dahi panik yaratmakta, geçmişte yaşanan büyük depremlere bağlı olarak insanlar sokaklara dökülmektedir. Fay hatlarının hareketli olması sürekli küçük depremlerin yaşanmasına neden olmakla beraber aslında küçük depremler fay hattında enerji birikimini engellemesi açısından önemlidir.

Artçı Depremler Büyük Depremin Habercisi Midir?

Büyük depremlerden sonra meydana gelen küçük depremlere artçı deprem adı verilmektedir. Öncelikle bilinmesi gereken ilk şey her küçük depremin artçı deprem olmadığıdır. Bir depremin artçı deprem olarak anılabilmesi için mutlaka öncesinde kendisinden daha şiddetli bir depremin meydana gelmesi gerekir. Artçı depremler bu nedenle büyük bir depremin habercisi değildir. Çünkü kendilerinden önce zaten büyük bir deprem meydana gelmiştir.

Küçük Depremler Büyük Depremlerin Habercisi Midir?

Aynı fay hattı üzerinde sık sık deprem yaşanması halk arasında büyük panik yaşanmasına neden olmaktadır. Ancak şimdiye kadar yapılan araştırmaların tümünde böyle bir veriye ulaşılmamıştır. Yani küçük depremlerin büyük depremleri tetiklediği yönünde kesin bir veri bulunmamaktadır. Büyük depremlerin küçük depremleri tetiklediği bilinmekle beraber küçük depremlerin büyük depremleri tetiklediğini gösteren kesin bir kaynak yoktur. Artçı depremden sonra büyük deprem olması da yine aynı şekilde söz konusu değildir. Zaten daha şiddetli bir deprem olması durumunda şiddetli olan deprem ana deprem olarak kabul edilmekte, bir önceki deprem ise artçı deprem olarak kayıt altına alınmaktadır.

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz