Artık Binalar Kendi Enerjilerini Kendileri Üretecek 

Düzenlenen Isı Pompası Teknolojileri ve Kullanım Alanları Çalıştayı toplantısında söz alan Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Müsteşarı Prof. Dr. Mustafa Öztürk Türkiye’de enerji verimliliğinin arttırılmasına yönelik çalışmalara ağırlık verileceğini müjdeledi. Birincil enerji talebinin 2030 yılına kadar tahmini olarak yüzde 40 oranında artacağı bilgisini paylaşarak Türkiye’nin enerji verimliliği çalışmalarına hız vermesi gerektiğine dikkat çeken Öztürk konu ile ilgili çalışmaların başladığını söyledi.

Türkiye’nin Enerji Talebi Her Geçen Gün Artıyor 

Türkiye’de nüfusun hızla artması, hızlı kentleşme, sanayileşmenin gelişmesi ve küreselleşme gibi farklı faktörlere bağlı olarak enerji talebinin de her geçen gün arttığını belirten Öztürk Türkiye’de tüketilen toplam elektriğin yüzde 40’lık bölümünün binalarda tüketildiğini söyledi. Kentsel dönüşüm projelerinin büyük bir hızla ilerlediği ülkemizde enerji verimliliği için de gerekli adımların atılması gerektiğini belirten Öztürk 7,5 milyon binanın dönüşüme tabi tutulacağını söyleyerek bu binaların kendi enerjilerini üreten binalara çevrilmesi için gerekli planlamanın devam ettiğini belirtti.

Binaların Duvar Kalınlığı Arttırılmalı 

Türkiye’de üretilen binaların ortalama duvar kalınlıklarının 5 santimetre olduğunu belirten Öztürk Amerika’da ise bu ölçünün 12 santimetre olduğunu söyleyerek bu farkın büyük bir enerji tüketimine neden olduğunu dile getirdi. Binaların daha korunaklı olması durumunda binalarda enerji tüketiminin de azalacağını belirten Öztürk bunun başarılması durumunda binalarda yıllık enerji tüketimlerinin 140 kilovatsaat azaltılacağını söyleyerek bunlara yönelik çalışmaların da sürdüğünü belirtti.

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz