Ev Hanımlarına Emeklilik Müjdesi 

Sürekli olarak çalışmak zorunda olan ev hanımları ne yazık ki bu kadar fazla çalışmalarına rağmen maaşlı olarak çalışan kişilere sunulan pek çok haktan yararlanamıyorlar. Bunlardan biri de emeklilik hakkı olarak öne çıkıyor. Pek çok ev hanımı ise böyle bir hakları olduğundan bile habersiz durumda yaşamaya devam ediyor.

Ev Hanımları Emeklilik Hakkından Yararlanabilir Mi?

Ev hanımı olan kadınların da emekli olma hakları bulunmaktadır. Çalışmadan emekli olmak hakkı olarak ta bilinen isteğe bağlı emeklilik hakkından yararlanmak isteyen kişilere isteğe bağlı prim ödeme hakkı tanınmaktadır. Bu sayede prim ödemesini gerçekleştiren ev hanımlarının da emeklilik hakkı kazanmasına izin verilmektedir.

İsteğe Bağlı Emeklilik Şartları Nelerdir?

Ancak bunun için yine emekli olma yaşı ve emekli olma prim gün sayısı gibi çalışanlarda aranılan şartları tamamlamanız gerekiyor. Bunun için en az 15 yıl boyunca prim ödemesi yapmanız aranılan ilk şarttır. Aylık ödemeniz gereken isteğe bağlı prim tutarı olarak 520 lira ödemeniz gerekir. 5400 günü dolduran ev hanımlarının 60 yaşını doldurduktan sonra emekli olmalarına izin verilmektedir.

Bu şartları taşıyan ev hanımlarına emekli maaşı olarak bin 300 lira ya da bin 400 liralık maaş bağlanması sağlanıyor. Yani ev hanımı emekli maaşı alıyor ve maddi bağımsızlığını kazanıyor. Emekli olmak isteyen ancak maddi durumu yeterli olmayan ev hanımlarının ise evde ek iş yaparak prim ödemelerini mutlaka yapmaları öneriliyor.

Bu Uygulamayı Yararlı Buluyor musunuz, Lütfen bizimle paylaşın

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz