Müteahhitler İçin Yeni Standart Sınırları Belirlenecek

Son dönemde inşaat sektörünün büyük bir hızla büyümesi ve bu büyümeden pay almak isteyen pek çok kişinin müteahhitliğe soyunması ile sektörde sorunlar yaşanmaya başlanmıştı. Konut satış rakamlarının artmasına rağmen sektöre yeni giren müteahhit sayısı nedeni ile arzın da artması ilerisi için alarm zillerinin çalmasına neden oldu. Yaşanan sorunun çözümü için atılan ilk ciddi adım ise İNTES ve TSE arasında imzalanan yeni protokol oldu.

Artık Her Önüne Gelen Müteahhit Olamayacak

TSE ve İNTES arasında imzalanan yeni protokol ile beraber müteahhit olmak isteyen kişilere yönelik olarak yeni kriterler belirlenecek. Belirlenen “Yapım Müteahhitlik İşletmelerinin Yeterlilik Kriterlerinin Belirlenmesi ve Belgelendirilmesi” kriterlerinin ardından ise kurum belge dağıtımına geçecek ve sadece bu kriterleri taşıyan kişi ve kurumların belge alması sağlanacak. Sistemin en büyük özelliği ise son derece sıkı bir şekilde uygulanması ve sadece bu kriterleri taşıyan kişilerin belge almasına izin verilecek olması.

Kontrollü Büyüme Sağlanacak

Türk ekonomisinin en büyük itici gücü olan inşaat sektöründe son dönemde yaşanan kontrolsüz büyümenin önüne geçilecek ve yeni kriterler ile sektör üzerinde tam kontrol sağlanacak. Hala Türkiye’de hizmet veren müteahhit sayısı için net bir rakam belirlenememiş olsa da Türkiye’de hizmet veren müteahhit sayısının 100 binin üzerinde olduğu biliniyor. İnsan hayatını doğrudan etkileyen bir meslek olması ve inşaat sektöründe yaşanan kontrolsüz büyümenin engellenmesi amacı ile yeni uygulama sektör için hayati bir önem taşıyor.

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz