Ülkemizde müteahhitlik yapacak olan kişiler için yeniden şartlar düzenlendi. Müteahhit olacak kişiler için bazı şartlar gerekiyor. İşte detaylar…

Çevre ve Şehircilik Bakanlığının müteahhitler için bazı sınıflandırmalar getiren yönetmenlik kısa süre önce Resmi Gazete‘de yayınlanarak yürürlüğe girdi. Müteahhit olacak olan kişilerin uyması gereken bazı hususlar yer alıyor.

Belgesizlere ağır cezalar!

Yeni kanunla beraber inşaatlarda çalışan işçilerin usta belgesi yoksa eğer, çalıştırılması yasak. Yetki belgesi olmayan emlakçılar ve mütehahitlerin ise 4 bin TL ceza ödeyeceği ifade edildi. Eğer müteahhitler ve emlakçılar işlerini düzgün ve istenilen gerekli yasalara uygun yapılmaması halinde, idari para cezası ile lisans iptali cezasına maruz kalacak.

18 Ay Süre Kaldı!

Yetki belgesi tam 5 yıl geçerli olmak üzere kişilere verilmekte. Hali hazırda işletmelerin 5 Haziran 2019 ile 5 Aralık 2019 Arasında bu belgeyi temin etmeleri gerekiyor. Yönetmenlik kapsamına uygun bir şekilde yetki belgesi almanın zorunlu olduğunu belirtelim.

Yetki belgesi 9 farklı sınıfa ayrıldı!

Müteahhitler için bilinen yetki belgeleri, meslek ve teknik yeterlilikle beraber hem ekonomik hem de mali konuda ele alınarak tam 9 farklı sınıfa alındığı belirtildi. Bundan böyle A-B-C-D-E-F-G-H ve geçici grup olarak tam 9 sınıfta yeterlilik belgesi yer alacak.

Bu gruplar üzerinden usta işi gücü ve teknik personel gücü olarak hem iş deneyim tutarları hem de ortalama yıllık değerler baz alınarak bu belge sınıfına göre müteahhit seçimi kolaylaşacak.

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz