Binalara su yalıtımı ile ilgili olarak Çevre ve Şehircilik Bakanlığı yeni açıklamalarda bulundu. Yapılan yeni açıklamaya göre binaların su yalıtımı konusunda uygulanacak olan yeni

Artık Yalıtımı Olmayan Binalar Yapı Ruhsatı Alamayacak 
Binalara su yalıtımı ile ilgili olarak Çevre ve Şehircilik Bakanlığı yeni açıklamalarda bulundu. Yapılan yeni açıklamaya göre binaların su yalıtımı konusunda uygulanacak olan yeni kriterlerde resmi olarak duyurulmuş oldu. Buna göre uzunluğu 51 metreyi geçen binaların yanı sıra sudan etkileneceği belirlenen kamu binaları, yurtlar, hastaneler ve okullarda da su yalıtımı yapılması zorunlu olacak. 
Binalarda Su Yalıtım Yönetmeliği Hayata Geçirilmeye Hazır 
Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın uzun süredir üzerinde çalıştığı Binalarda Su Yalıtımı Yönetmeliği için sona gelindi. Yapılan yeni düzenlemelere göre binaların toprak ile temas ettiği belirlenen temellerinin yanı sıra bodrum duvarları, döşeme, çatı, ıslak zemin ve balkon gibi bölümleri için su yalıtımı yapılması zorunlu hale getirilecek. Bu sayede binalarda su ile temas edilmesine bağlı olarak oluşan korozyon engellenerek bina ömrü uzatılmış olacak. Yapılan binaların ömrü uzatılırken depreme dayanıklı binalar oluşturulması da mümkün kılınacak. 
Mevcut Binalarda Etkilenecek 
Çıkarılacak olan yeni yönetmelik ile beraber yapılacak olan yeni binalar kadar mevcutta bulunan binalarda yönetmeliğe göre gözden geçirilecek. Su etkisi nedeni ile olumsuz etkilendiği düzenlenen teknik rapor ile kanıtlanan binalarda su yalıtımı yapılması zorunlu tutulacak. Bundan sonra yapılacak olan yeni binalarda ise su yalıtımı için özel bir analiz çalışması yapılacak ve binanın inşa edildiği zemin, iklim koşulu, yeraltı su seviyesi gibi farklı parametrelere göre su yalıtımı yapılacak. 

Kaynak:Emlakdanismanlari.com  

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.