Kanun kapsamında mirasbırakan, önmirasçı atamış olduğu kişiyi artmirasçıya devretmesiyle görevli kılıyor. Bu bakımdan artmirasçı ve önmirasçı nedir? İşte detaylar…

Artmirasçı ne demek?

Mirasbırakan, ölüme bağlı olarak önmirasçı atar ve bu kişiye mirasını artmirasçıya devretmesi için yükümlü kılar. Bu yükümlülük ise artmirasçıya yüklenmemektedir. Belli başlı mallar için bu durum söz konusu oluyor. Ayrıca tasarrufta herhangi bir geçiş zamanı ifade edilmemiş miras söz konusu ise, önmirasçı öldüğü zaman miras artmirasçıya devrediliyor. Tasarrufta ise geçiş belli olur ve önmirasçı ölmemiş olsa bile mirasın, bir güvence gösterilerek önmirasçıdan mirasçılara devredilebiliyor.

Artmirasçıda Güvence nasıl oluyor?

İlk olarak önmirasçıya devredilmiş olan mirasın sulh mahkemesinde defteri tutulduğunu belirtelim. Mirası bırakan ise açık bir şekilde bir madde eklemediği sürece, bırakılan mirasın önmirasçıya teslim edilmesi için bir güvence sunması gerekiyor. Taşınmaz mallar için bu güvence, yeterli görülürse eğer, tapu sırasında kütüğe şerh edilir. Eğer önmirasçı bir güvence gösteremez yada artmirasçının hakları riske atılırsa, mirasın yönetimine karar verilecektir.

Önmirasçı ne demek?

Önmirasçı, bırakılan mirası artmirasçıya devretmekle yükümlü olan kimsedir. Bunun yanı sıra mirası atanmış olarak kazanmaktadır. Artmirasçılar ise, belirlenen mirasın geçiş sırasında yaşıyorsa kazanan kişiye denir. Ancak geçiş sırasından önce vefat etmişse, mirasın önmirasçıya kalacağı ifade ediliyor.

Ayrıca önmirasçı, mirasıbırakandan daha önce vefat etmiş veya yoksun bırakılmışsa, hatta mirası kabul etmezse, miras artmirasçıya geçiyor.

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz