Dikey konumda yük yada insan taşımasından sorumlu olan asansörler, yüksek katlı binaların artmasıyla beraber daha fazla kullanılmaya başladı. Ancak kaza olmaması ve can güvenliğimiz için asansörlerin bakımları düzenli olarak yapılmalıdır. Bu bakımdan asansörlerin denetimi ve denetim süreleri gibi bakımları merak ediliyor. İşte detaylar…

Asansörler ne zaman denetlenir?

Son düzenlemeler ile beraber asansörlerin yıl içerisinde belli dönem aralıklarında denetlenmeleri gerekiyor. Yeni yönetmenlik ile beraber tüm asansörlere kimlik numaraları verilmeli ve sisteme kayıt edilmesi zorunludur. Yeni üretilmiş asansörler ise yeni yönetmenlik kapsamında ne zaman muayene edileceği belirtilmiştir. Asansörler satışa çıkmadan önce kontrol edilir ve yeşil etiket alması gerekir. 2005 yılından önce üretimi yapılan asansörler ise güvenliği arttırılmalıdır.

Etiket uygulaması nedir?

Asansörlerin kullanımlarına göre iyileştirme çalışmalarında etiket kullanılması şarttır. Belirlenmiş olan renk ve biçimlerde etiketlerin kullanılması durumlarını göstermektedir. Yeşil, mavi ve sarı ile kırmızı renkler bulunmaktadır. Kırmızı etiket ise en tehlikeli asansör anlamına gelmektedir. Sarı renkteki asansörler ise, bazı önlemler alınması gerektiğini gösterir. Ufak tefek eksiklikleri olan asansörler ise mavi etiket taşır. Yeşil etiket ise güvenilir asansör anlamına gelir.

Asansör kullanımında nelere dikkat edilmelidir?

Asansörlerde ki uyarı etiketlerine dikkat edilmelidir. Etiketleme yoksa mutlaka uyarın. Asansörler ile kat seviyesi arasında fark bulunuyorsa asla kullanmayın. Yetkililere bu durumdan bahsedin.

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz