Asansör Tamir Parası Kiracı Tarafından Mı Ödenir?

Kiracılar ile ev sahipleri arasında yaşanan en büyük sorunlardan biride binalarda toplanan aidat tutarlarıdır. Özellikle de binada yapılan tamiratlar ve ekstra paralar kiracılar ile ev sahiplerini karşı karşıya getirmektedir. Asansör arızaları özellikle de çok katlı ve çok daireli binalarda sıklıkla yaşanmakta olup asansör tamir parası da yüksek rakamlara çıkabilmektedir. Peki, asansör tamir parası kiracı tarafından mı ödenir?

Asansör Tamir Parasını Kiracı Mı, Ev Sahibi Mi Öder?

Asansörlü binalarda asansörün güvenli kullanımını sağlamak amacı ile düzenli bakımlar belirlenen periyodik tarihlerde yapılmaktadır. Yine asansörün arızalanması durumunda da asansör tamiri için belirli bir para toplanıyor ve kat malikleri tarafından ödenen bu para ile asansörün tamiri yapılıyor. Peki, toplanan bu paraları ev sahibi mi, kiracı mı öder? Kira kontratına göre binaya ve daireye ait olan demirbaşların tamir ve bakım paraları ev sahibine ait oluyor.

Asansör Parasını Ev Sahibi Mi Öder?

Eğer kiracı ile ev sahibi arasında imzalanan kira sözleşmesinde asansör tamir parası ile alakalı bir madde bulunmuyorsa bu durumda asansör tamir parasını ev sahibi ödemekle yükümlü oluyor. Çünkü asansör binanın demirbaşı olarak kabul ediliyor ve binanın demirbaşına ait olan giderler taşınmaz sahibinin sorumluluğu altında bulunuyor. Ancak kat maliki ile kiracı arasındaki bu paylaşım bina yönetimini ilgilendirmediği için bina yönetimi bu ücreti kiracıdan da talep edebiliyor.

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz