Asbest Beton Kullanmak Serbest Mi, Yasak Mı?

Yüksek yalıtım özelliği ve dayanıklılığı ile asbest kullanımı oldukça yaygındır. Ancak yapılan araştırmalar sonucunda asbestin kansere neden olduğu kesin bir şekilde kanıtlanmış ve bunun ardından pek çok Avrupa ülkesinde olduğu gibi Türkiye’de de kullanımı yasaklanmıştır. Amyant ya da halk arasında bilinen asbestin yasaklanması ile beraber inşaat sektöründe yaygın olarak kullanılan asbest beton içinde tartışmalar başlamıştır. Peki, asbest beton kullanmak serbest mi, yasak mı?

Asbest Beton Yasak Mı?

2010 senesinde Çevre ve Orman Bakanlığı kanserojen etkiye sahip olduğu için asbest kullanımını yasaklamıştır. Bu nedenle içerisinde asbest olan her türlü maddenin de kullanımı da yasaktır. Yani asbest beton kullanımı çıkarılan yasa ile beraber yasaklanmıştır. Kullanımının yanı sıra bu betonun üretimi ve temin edilmesi de resmen yasaklanmıştır.

Asbest Beton Kullanım Alanları Nelerdir?

İnşaat sektöründe sağladığı avantajlar nedeni ile sıklıkla kullanılan asbest beton inşaat sektöründe özellikle de çatı ve zemin kaplamalarında, kalorifer borusu hatlarında izalosyonun sağlanmasında, cam macunlarında, beton ve sıvalarda yoğun olarak kullanılmaktadır. Yüksek yalıtkan özelliğine sahip olduğu için su, elektrik ve ısı yalıtımı konusunda da sıklıkla kullanılan asbest 2010 yılından sonra yasaklanmasının ardından piyasadan kaldırılmıştır. Ancak bu tarihten önce yapılan inşaatlarda yoğun bir asbest kullanımı gerçekleştirildiği için mutlaka kentsel dönüşüm yıkım çalışmalarında gerekli önlemler alınarak yıkımlar gerçekleştirilmelidir.

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz