Asbest Nedir?

Asbetos ya da halk arasında bilinen yaygın ismi ile asbest mukavemet arttırıcı ve izolasyon malzemesi olarak kullanılan doğal silikat mineralidir. Isı yalıtım özelliğinin bulunmasının yanı sıra sıcaklıktan etkilenmemesi, yüksek direnç gücüne sahip olması, yanmazlığı, elektrik direnci bulunması gibi artık pek çok özelliğe sahip olması nedeni ile farklı pek çok sektörde kullanılmasına rağmen kansorejen etkisinin bulunduğunun tespit edilmesi nedeni ile artık kullanımı yasaklanmıştır.

Kentsel Dönüşüm ve Asbest Gerçeği

Günümüzde asbestin her formunun ve her miktarının kansorejen olduğunun belirlenmesi ile beraber kullanımı ülkemizde kesinlikle yasaklanmıştır. Ancak bu maddenin yalıtım özelliğinin bulunması nedeni ile eski inşaatların hemen hemen tümünde kullanılmış olması kentsel dönüşümde son derece ciddi bir asbest sorunu ortaya çıkmasına neden olmaktadır. Yapılan her yıkımda ortaya çıkan ciddi miktardaki asbest miktarı hava yolu ile bulunduğu ortama yayılmakta, bu havayı soluyan herkesin ciddi sağlık riskleri yaşamasına neden olmaktadır. Bu nedenle asbest kullanılan binaların yıkımı için ekstra önlemler alınması bir zorunluluk olarak görülmelidir.

2010 Yılı Öncesi Binalar Mutlaka İncelenmeli

Türkiye’de inşaatlarda asbest kullanımı 2010 yılında yasaklanmış olmakla beraber 2004 yılından itibaren de bir dizi kısıtlamaya gidilmiştir. Bu nedenle özellikle de 2004 yılından önce yapılan binaların kentsel dönüşüm çalışmaları kapsamında yıkılması durumunda mutlaka özel önlemler alınmalıdır. Yapılan araştırmalar asbest solunmasının akciğer kanseri riskini 7 kat arttırdığı belirlenmiş olmakla beraber bu nedenle bu tip binaların yıkımı için koruyucu önlemlerin alındığından mutlaka emin olunmalıdır.

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz