Asfalt Devri Kapanıyor

Türkiye asfalt devrini kapatıp, tercihini beton yollardan yana yapıyor. Bu karardaki büyük etkenler hem maliyetinin daha makul olması hem de ömrünün daha uzun olması.
Asfalta kıyasla, beton yolların ömrünün yaklaşık 2 kat daha uzun, maliyetinin de %35 daha ucuz olması belediyelerin beton yol ihalelerine başlamasını sağladı. Türkiye’de yeni yeni artacak asfalt yol oranı, Hollanda ve Belçika’da %50 iken, ABD’de %90’a ulaşmış durumda.

Karayolları Genel Müdürlüğü’nün şartnameleri almasıyla da şehirlerarası yol ihalelerinde beton yol teklifi verilebilmesi mümkün.

Tufan Ünal, “Asfalt yollara harcanan bakım ve onarım giderlerinden sağlanan kar ile her sene bir Avrasya Tüneli yapacak kadar tasarruf elde etmek mümkün” sözleriyle de, maliyetinin ne kadar makul olduğunu belirtti.

Çimento sektörünün tamamına yakınını temsil eden Çimento Endüstrisi İşverenleri Sendikası (ÇEİS) Başkanı Tufan Ünal, Cem Sak ve Mehmet Hacıkamiloğlu ile düzenlediği bir basın toplantısında, bulundukları sektörün Avrupanın lideri ve aynı zamanda dünyanın da üreticilik bakımından 5. Sırada olduklarını belirtirken hedeflerinin 3. Sırada olmak olduğunu da, “Önümüzdeki 10 yılda dünyada en büyük 3. üreticisi olmayı hedefliyoruz.” sözleriyle belirtti.

Başkan Ünal “Güvenli Geleceğin Çimentosu” mottosu baz alınarak yaptıkları faaliyetleri şu sözleriyle devam ettirdi: “Kapasite 100 milyon ton/yıl. Üretim 80 milyon tonda. Yeni yatırımlar var. 2020’ye kadar kapasite 110 milyon tona çıkabilir. 2016’da 77 milyon ton üretimle yaklaşık 2.8 milyar dolar ciro elde ettik. 2016 ihracat geliri 500 milyon dolara ulaştı. 3. Havalimanı, Çanakkale 1915 Köprüsü gibi mega projelerin de taşıyıcı gücü olarak çalışıyoruz. 7 milyon konutun 2023’e kadar tekrar inşa edilmesi gündemde. Bu projelerde ciddi çimento talebi olacaktır. Sektör, tamamen yerli ham madde ile ülke ihtiyacını karşılayabiliyor. 17 bin kişiye istihdam yaratıyor. Son 10 yılda iş sağlığı ve güvenliğine 145 milyon TL yatırım yaptık. ‘Sıfır iş kazası’ vizyonuyla dünyanın lider iş sağlığı ve güvenliği kuruluşu İngiliz British Safety Council’la işbirliğine gittik. Tüm fabrikaları denetime tabi tuttuk. Son 10 yılda klinker üretim kapasitemiz %90, çalışan sayımız yaklaşık %40 artmasına rağmen, kaza sıklık oranında %30, kaza ağırlık oranında %60’lık düşüş sağladık. Nitelikli çalışanların sektöre kazandırılması için son 10 yılda eğitime 31 milyon TL’ye yatırım yaptık.”

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz