Türk silahlı kuvvetleri bünyesinde yer alan kurumların sınırlandırıldığı alanlar olarak karşımıza çıkan askerli alanlar, TSK’nın eğitim ve hizmet alanlarını da kapsamaktadır. Aynı

Askeri Alan Ne Demek?
Türk silahlı kuvvetleri bünyesinde yer alan kurumların sınırlandırıldığı alanlar olarak karşımıza çıkan askerli alanlar, TSK’nın eğitim ve hizmet alanlarını da kapsamaktadır. Aynı zamanda sosyal tesislerin de yer aldığı bu alanlarda herhangi bir arazi çalışması yapılamaz! Bireysel olarak arazi satın alma ya da bu alanda çalışma yapma gibi bir durum mümkün değildir ancak iyileştirme çalışmaları ya da arazi düzenlemesi gibi durumlar söz konusu ise ilgili kurumlar gerekli resmi belgeler ile bu alanlara giriş yapabilir. Askeri alanlar daha çok eğitim, kamp, sosyal tesisler olarak karşımıza çıkıyor ve bu alanların düzenlemesi de devletin ilgili kurumları tarafından yapılıyor. 
Güvenliği ve huzuru sağlamak adına oluşturulan bu alanların askerin daha rahat eğitim yapabilmesi adına özel yerler üzerinde kurulur ve sivil girişi de özle bir durum olmadığı sürece yasaktır. Devlet koruması altında olan bu alanlarda Toki’nin de büyük bir hakimiyeti vardır ve özellikle son dönemde gerekli düzenlemeler Toki tarafından yapılmaktadır. Gerekli başvurunun ve resmi işlemlerin tamamlanması ile birlikte devlet bu alana girişi serbest kılıyor ve düzenleme çalışmaları başlıyor. Daha çok kırsal arazide yer alan bu alanlar şehir içinde de askeriye tarafından belirlenen noktalarda yer alabiliyor. 
Askeri bölgelerde kişisel arazinin bulunması gibi bir durum söz konusu değildir çünkü bu alanlar az önce de belirttiğimiz gibi tamamen askeriyeye tesis edilmiş alanlardır ve izin olmadan herhangi bir düzenleme ya da çevre planlaması hiçbir şekilde yapılamaz! Dinlenme tesisleri, eğitim bölgeleri, kamplar, sosyal tesisler gibi yapılardan oluşan bu arazilerin sınırları belirgin bir şekilde çizilmiştir ve bir çalışma yapılacaksa da bu haritaya göre gerekli çalışmalar kusursuz bir şekilde planlanır ve yapılır.

Kaynak:Emlakdanismanlari.com  

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.