15 Temmuz 2016 tarihinde darbe girişiminin ardından, askeri birliklerin şehir dışına taşınmasına yönelik çalışmaları başlandı. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı verilerince, ülkemizde

İstanbuldaki Askeri Alanların Durumu
15 Temmuz 2016 tarihinde darbe girişiminin ardından, askeri birliklerin şehir dışına taşınmasına yönelik çalışmaları başlandı. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı verilerince, ülkemizde toplam olarak 326 bin 200 hektarlık askeri alan bulunuyor. Söz konusu alanların 11 bin hektarı İstanbul’da 195 askeri alan olarak yer alıyor. Ve bu alanlardan en büyük üç tanesi de Esenler’de bulunuyor.
Esenler sınırı içinde bulunan 8,7 milyon metrekarelik askeri alan, yapılan protokoller sonrasında Esenler Belediyesi’ne devredildi. Yapılan protokoller ve sözleşmelerin ardından Baştabya, Topkule ve Metris kışlalarının yıkım işlemleri yapılırken, söz konusu yapıların yenileri de 1. Ordu Komutanlığı’nın isteği doğrultusundaki yerlere inşa edilecek.
İlçede yer alan askeri alanın yaklaşık olarak %50’si imara açılıyor. Ve söz konusu alanda yapılaşma oranı da maksimum %40 olarak belirlendi. Yapı ömrünü tamamlamış olup, yenilenemeyen 40 bin ve 50 bin arası konut bölgeye nakledilecek. Ve söz konusu binaların yerine yeni konut inşa edilmeyecek. Planlanan projeler sonuç verdiği zaman, Esenler’deki mevcut sosyal ve kültürel tesis alanlarının beş kat, eğitim tesisi alanlarının on kat ve sağlık tesisi alanlarının da otuz beş kat artması bekleniyor.
Esenler Belediye Başkanı Tevfik Göksu’nun açıklamaları, Bugün insanımız modernleşme ile birlikte yalnızlaştı. Kalabalık yığınlar arasında kendini yalnız hisseden birçok insan var. İnsanlarımızın bu yalnızlığını giderici geleneksel şehir anlayışı ile bir şehir üreteceğiz. Dikkat edeceğimiz bir diğer unsur ise buranın toprağa yakın bir şehir olması. İnsanlar fıtratı gereği toprağa yakın olmak ister. Topraktan gelen ve yine toprağa dönecek olan insanı, toprak kendisine çeker. Bu insanın elinde olan bir şey değildir. Dolaysıyla bu şehir toprağa yakın bir yer olacak. Yani binalar yüksek katlı olmayacak” şeklinde oldu.

Kaynak:Emlakdanismanlari.com  

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.