Askeri Arazilerin Kentsel Dönüşüm Projelerine Dönüştürülmesi Gündemde

Son dönemde gündemi meşgul eden konular arasında yer alan askeri araziler ile ilgili olarak en yetkili isim olan Milli Savunma Bakanı Fikri Işık tarafından açıklama yapıldı. Bakan Fikri Işık pek çok belediyenin bu araziler ile ilgili talepleri bulunduğunu belirterek gerekli incelemeler yapılarak karar verileceğini belirtti.

En Doğru Kararı Vermeye Çalışacağız

Milli Savunma Bakanı Fikri Işık söz konusu konu hakkında detaylı bir çalışma yaptıklarını belirterek “Boşaltma işlemleri tamamlanan askeri araziler hakkında pek çok talep alıyoruz. Bu talepleri değerlendirirken önceliğimiz her zaman için Türk Silahlı Kuvvetlerinin ihtiyaçlarını gözetmek olacaktır. Buna ek olarak yeşil alanların gözetilmesi de çok önemli. Belediyeler bu alanlar için oldukça ısrarcı. Ancak taşınma maliyetlerinin de hesaplamaya katılması gerekiyor. Tüm bu kriterleri göz önüne alarak en doğru kararı vermeye çalışacağız” dedi.

Kentsel Dönüşüm Projelerinde Değerlendirilebilir

Gerçekleştirilen 15 Temmuz darbe girişimi sonrasında askeri arazilerin şehir dışına taşınma kararının uygulamasında en büyük sorunun bu tesislerin alt yapı ve üst yapı donanımlarının taşınmasının büyük bir maliyete neden olması gösterildi. Bakan Işık yeşil alanların korunmasına öncelik vereceklerini belirterek “yeşil alan olmayan araziler ise kentsel dönüşüm projeleri içerisinde değerlendirilecek. Konu hakkında Milli Savunma Bakanlığı, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ve Maliye Bakanlığı konu hakkında ortak çalışma yürütüyor. Maliye Bakanlığı taşıma için Hazineye ait olan arazilerden şehir dışında bulunanları askeri tesislere tahsis edecek” dedi.

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz