Günümüzde sıklıkla başvurulan vasiyetnamenin iptali, tapularda geçen isim değişikliği ve düzeltme işlemleri, nüfus kayıtlarında isim değişikliği ve düzeltme işlemleri, yaş düzeltme, miras iade davası ve tapu iptali gibi davalara Asliye Hukuk Mahkemeleri bakmaktadır. Özellikle mal varlığına ilişkin davalar bu mahkemede görülmektedir. 6100 sayılı kanun çerçevesinde, dava konusunun değer ve miktarına bakılmaksızın davanın görüleceği belirtilmiştir. Asliye Hukuk mahkemeleri şahıs varlığına ilişkin davarlarda görevli olan mahkemedir.

Asliye Hukuk Mahkemelerinde Hangi Harçlar Ödenmek Zorunda?

 

Tapu kayıtları ve nüfus kayıtlarında isim düzeltme ya da değiştirme işlemi yapmak isteyenlerin Asliye Hukuk Mahkemelerine başvurmaları gerekmektedir. Asliye Hukuk Mahkemelerinde başvuru ve celse harcı olmak üzere 2 ayrı harç ödenmektedir. Her yıl Harçlar Kanunu Genel Tebliği kapsamında yeniden düzenlenip açıklanan harç bedelleri 2019 yılı için de yeniden belirlendi.

2019 Asliye Hukuk Mahkemesi Harcı Ne Kadar?

 

Harçlar kanunu genel tebliği kapsamında açıklanan 2019 yılı tarifesine göre; Asliye mahkemelerinde ve idari yargı mercilerinde ödenecek olan başvuru harcı bedeli 2019 yılı için 44 lira 40 kuruş olarak belirlendi.  Celse harcı ise; Asliye mahkemelerinde   ve idari yargı mercilerinde binde 2,27 oranında olacak. Ancak celse harcının 44 lira 40 kuruştan az olmaması şartı bulunuyor. 2018 yılında ise başvuru harcı bedeli 35,90 TL idi. Böylelikle başvuru harçlarında 8 lira 50 kuruş artış yapıldı.

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz