Atanmış mirasçı ne demek? Miras bırakanın vasiyetname düzenlenmesiyle beraber kanuni mirasçıların, mirasa başka kimselere eklemesine mirasçı nasbı denmektedir. Bu şekilde sonradan gelen mirasçıya ise atanmış mirasçı diyoruz.

Atanmış mirasçı nedir?

Mirası bırakanın vasiyetname ile kanun kapsamında mirasçı belirlemesi ve daha sonra mirasçılarına ek mirasçıları da ekleme hakkı vermesi üzerine, mirasçı nasbı denmektedir. Kısaca atanmış mirasçıyı bu şekilde açıklayabiliriz.

Herhangi biri isterse gerçek, yada tüzel kişiyi mirasçı edebilir. Devlette ise atanmış mirasçı olarak yer alabilir. Kanun kapsamında mirasçıların da kanuni miras payları vasiyetname ile mirasçı atanması uygun görülmüştür. Birden fazla kişinin mirasçı olarak atanması ise kanun hükümlerince uygundur. Miras atama ücretli veya ücretsiz olabilir. Ancak miras sözleşmesi yapılması şarttır.

Merak edilen soruları cevapladıktan sonra atanmış mirasçıların vefat edenin külli halefi olarak kabul edildiğini belirtelim. Kısacası kanun kapsamında atanmış mirasçının da kanuni mirasçıdan hiçbir farkı yoktur.

Son olarak belirtelim ki; Ahmet bey vefat etmeden önce kanun kapsamında vasiyetname düzenleyerek, oğlu ali ile veli ve eşini mirasçı ediyor. Ancak onlara ek mirasçı hakkı sunduğundan, oğlu ali bey daha sonradan Mehmet beyi atanmış mirasçı edebilir.

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz