Sadece Satış Rakamlarına Göre İnşaat Sektörünün Performansı Ölçülebilir Mi?

Yıl sonuna doğru büyük bir hızla ilerleyen inşaat sektörü açıklanan verilerle yılsonu hedeflerini tutturmaya oldukça yakın görünüyor. Açıklanan konut satış rakamları her seferinde büyük tartışmalara neden olurken verileri değerlendiren uzmanlar da bu alanda sürekli olarak satışlar yeterli ve yetersiz olmak üzeri iki farklı gruba ayrılıyor.

Satış Rakamları Üzerinden Değerlendirmede Bulunmak Yanlış

Konu hakkında açıklamalarda bulunan GlobalSource Partners şirketinin danışmanlarından ünlü yorumcu Atilla Yeşilada açıklanan verileri bambaşka bir gözle değerlendirdi. Yeşilada bugün sektörün yaşadığı çok ciddi sorunlar ve krizler olduğunu belirterek açıklanan satış rakamları üzerinden değerlendirme yapılmasının bu nedenle büyük bir hata olduğunu belirtti. Satış rakamları şu anda tatmin edici bir seviyede bulunsa da Türkiye’de inşaat sektörünün son derece ciddi sorunlar yaşadığına dikkat çeken Yeşilada yapılan satışlardan müteahhitlerin etmiş oldukları kâr marjının her geçen gün daha da düştüğünü ve bunun büyük bir sorun olduğunu vurguladı.

Yeni Yapılan Apartman Sayısı Dikkate Alınmalı

İnşaat sektörü için değerlendirme yapılırken en önemli verinin kesinlikle yapılan yeni inşaat ruhsatı başvuruları olduğunu belirten Atilla Yeşilada inşaat maliyetlerinin keskin bir şekilde yükseldiğini, bu nedenle de inşaatçıların artık para kazanamadıklarını söyledi. Özellikle de İstanbul’da artan arsa maliyetleri inşaat sektörünün en güçlü olduğu bu ilde büyük bir kan kaybı yaşamasına neden olurken yaşanan olumsuzlukların 2018 yılında sektörü nasıl etkileyeceği büyük bir merak konusu haline geliyor.

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz