Atiye Bırakmak Ne Anlama Gelir?

Emlak sektörünün kendisine has çok sayıda terimi bulunmakta olup bunlardan biride atiye terimidir. Peki, atiye bırakmak ne anlama gelir? Emlak sektörünün yanı sıra farklı pek çok alanda da kullanılan atiye terimi özellikle de hukuk sektöründe son derece yaygın olarak kullanılmaktadır. Peki, hukukta atiye bırakmak ne anlama gelir?

Hukukta Atiye Bırakmak Ne Demek?

Hukuki açıdan atiye bırakmak “davayı herhangi bir karara bağlamadan zamana terk etmek” anlamında kullanılıyor. Yapılan bu işlem sonucunda dava bir sonuca ulaşmadan zamana terk edilmiş oluyor. Yarım kalan bu dosyalar için aranılan bazı kriterlerin hayata girmesi durumunda ise projeye yeniden devam edilebiliyor. Hukuk Muhakemeleri Kanunu kapsamında ele alınan dosyalar büyük bir titizlikle incelenmekte olup hukukta atiye bırakmak kelimesinin anlamlarını arayan kişilere hizmet vermektedir.

Atiye Bırakmak HMK  150 Madde İçeriği

MADDE 150-

(4) Dosyası işlemden kaldırılmış olan dava, işlemden kaldırıldığı tarihten başlayarak üç ay içinde taraflardan birinin dilekçe ile başvurusu üzerine yenilenebilir. Yenileme dilekçesi, duruşma gün, saat ve yeri ile birlikte taraflara tebliğ edilir. Dosyanın işlemden kaldırıldığı tarihten başlayarak bir ay geçtikten sonra yenileme talebinde bulunulursa, yeniden harç alınır, bu harç yenileyen tarafça ödenir ve karşı tarafa yüklenemez. Bu şekilde harç verilerek yenilenen dava, eski davanın devamı sayılır.

(5) İşlemden kaldırıldığı tarihten başlayarak üç ay içinde yenilenmeyen davalar, sürenin dolduğu gün itibarıyla açılmamış sayılır ve mahkemece kendiliğinden karar verilerek kayıt kapatılır.

(6) İşlemden kaldırılmasına karar verilmiş ve sonradan yenilenmiş olan dava, ilk yenilenmeden sonra bir defadan fazla takipsiz bırakılamaz. Aksi hâlde dava açılmamış sayılır.

(7) Hangi sebeple olursa olsun açılmamış sayılan davadaki talep dahi vaki olmamış sayılır.

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz