Avan projesi, binayı taşıyan elemanların tamamen öngörü üzerine hazırlanan, ihtiyaç programına göre arsa verilerini dikkate alan öngörü üzerine hazırlanır. Gerçek bir proje değil fikir veren taslaktan oluşur. Kısaca ön hazırlık veya ilk projede denilebilir. Projede vaziyet planı çatı planı, kat planları gibi kesitler ve görüşlere göre yer verilmektedir. Avan projesinin tasdik edilmesi hususunda belediye imar bölümüne belli oranlarda harç ödemesi yapılır.

Avan Proje Ölçekleri

 

Avan proje 1/1000, 1/500, 1/200, 1/100 ölçekleri ve çok küçük konularda 1/50 olarak belirlenir. Proje hazırlanıp belediyeye teslim edildikten sonra raporlar tarafından imar mevzuat kapsamında kontrolleri yapılır. Herhangi bir sorun veya eksiklik olmaması durumunda ruhsat aşamasındaki asil proje için işlemler başlanır.

2019 Yılı İçin Avan Proje Tasdik Ücreti

 

İstanbul Büyükşehir Belediyesi İmar Müdürlüğü,  2019 yılı Avan Proje Tasdik Ücreti ile ilgili proje kapsamında yapı inşaat alanı, beher metrekaresi için hizmet tarifesi; Alışveriş Merkezi (AVM) metrekare 12.45 TL, Otel, İşyeri vb. metrekare 5.42 TL, Konut- Rezidans metrekare 3.66 TL, Sanayi Yapıları (Atölye, Fabrika, İmalat Tesisleri vb.) metrekare 1.9 TL, 7. Tarım ve Hayvancılık Yapıları metrekare 0.17 TL, Umumi Yapılar (Sosyal ve Kültürel Hizmet Binaları, Dernek, Yurt, vb.) metrekare 0.58 TL, Özel Hizmet Binaları (Özel Hastane, Özel Üniversite, Özel Okul, Özel Yurt vb.) metrekare 1.9 2.5 TL olacaktır.

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz