Avcılar, Marmara Depreminden en fazla etkilenen, depremde en fazla kayıp veren yerler arasında bulunuyor. Olası bir depreme karşı önlem almak amacı ile dört kat sınırı kaldırıldı

Avcılarda Kat Sınırlaması Kalktı
Eski ve riskli binaların yenilenerek, depreme karşı önlem alınması amacı ile imar planında değişikliğe gidilerek, Avcılar’daki dört kat sınırı kaldırıldı.
Marmara Depreminde Büyük Kayıp Yaşanmıştı
Avcılar, Marmara Depreminden en fazla etkilenen, depremde en fazla kayıp veren yerler arasında bulunuyor. Olası bir depreme karşı önlem almak amacı ile dört kat sınırı kaldırıldı ve eski, riskli binaların da yenilenmesine karar verildi. 1982 yılında getirilmiş olan düzenleme ile beş ve altı kata kadar izin verilmiş olsa da, 2008 yılındaki İmar Planı gereğince sınırlama dört kata indirilmişti. Gidilen yeni düzenleme ile kat sınırı ortadan kaldırıldı ve binaların yıkılıp, yeniden inşa edilmesi önündeki en büyük engel kaldırıldı.

Hak Mahrumiyeti Giderilecek
2008 yılında çıkartılan İmar Planına göre, yıkılıp tekrardan inşa edilecek olan binalar için dört kat sınırı getirilmişti. Bu karar gereğince, yüksek katlarda oturan hak sahipleri mağduriyet yaşıyordu. Olası bir depreme karşı dayanıklı modern yapıların inşa edilmesi ve yüksek katlarda oturan, mağduriyet yaşayan vatandaşlara haklarının geri verilmesi adına gidilen değişiklik ile eskimiş binalar depreme karşı daha dayanıklı hale getirilecek.
 
Plan kapsamında, yüksekliği en fazla 15,50 metre olan alanlardaki yapıların yüksekliği en fazla beş, yüksekliğin en fazla 18,50 metre olduğu alanlardaki yapıların yüksekliği ise 6 kat olabilecek.
“Halk İçin Hayati, Bizler İçin De İnsani”
Avcılar Belediye Başkanı Handan Toprak, konu ile ilgili yaptığı açıklamalarda, değişiklik ile ilgili emeği geçen herkese teşekkür ettiğini; “Avcılar halkı için hayati, bizler için de insani ve vicdani bir görevdi. Avcılar meclisinde oybirliğiyle kabul eden, komisyonlarda yaptığı çalışmalarla meclise getiren, mecliste emek veren herkese teşekkür ediyorum” sözleri ile belirtti.

Kaynak:Emlakdanismanlari.com  

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.