AVM yatırımcıları ve markalar arasında kira sözleşmesi ile ilgili birtakım tartışmalar meydana geliyor. Markalar, AVM’den çıkmak istedikleri takdirde ödenecek olan cezadan yakınırk

AVM Yatırımcıları ve Markalar Arasındaki Gerginlik
AVM yatırımcıları ve markalar arasında kira sözleşmesi ile ilgili birtakım tartışmalar meydana geliyor. Markalar, AVM’den çıkmak istedikleri takdirde ödenecek olan cezadan yakınırken, AVM yatırımcıları da bu durumun kira sözleşmesinde yer aldığını belirtiyor.
“Bu Büyük Bir Haksızlık”
Yüzde 60 boş açılan AVM’ler, markalar ile yatırımcılar arasında gerginliğe sebep oluyor. AVM’den çıkmak isteyen markalar, kontrat cezası olarak ödenen üç aylık kira bedelinden şikayetçi olurken, yatırımcılar da markaların sözleşme yapmaktan anlamadığını belirtiyor. 
Birleşmiş Markalar Derneği Başkanı Sinan Öncel, AVM yatırımcısının markaları koruma altına alması gerektiğini belirterek, “Korumak bir tarafa marka o AVM’de zarar ettiği için çıkmak istediğinde üç aylık kira bedeli ceza olarak kesiliyor. Ben 200-250 bin liralık dekorumu çöpe atıp çıkacağım bir de ceza ödeyeceğim. Bu büyük bir haksızlık. Ancak yabancı bir marka AVM açıldıktan üç ay sonra mağaza açıp beni mağdur edebiliyor. Bu önlenmeli” şeklinde açıklamada bulundu.
AVM’lerin Yüzde 98’i İdeal Doluluk Oranında Açılıyor
Alışveriş Merkezi Yatırımcıları Derneği Başkanı Hulusi Belgü’nün açıklamaları ise markaların sözleşme yapmayı bilmedikleri ve bu yüzden zorlandıkları yönünde oldu. Hulusi Belgü, Rakibi o AVM’de diye sözleşmeyi dahi okumadan imzalıyorlar. AVM açılıp işler başladığında veryansın ediyorlar. Hiçbir AVM yatırımcısı bir markaya zorla o sözleşmeyi imzalatmıyor. Türkiye’de 387 AVM var. Bunun yüzde 98’i ideal doluluk oranlarıyla açılıyor. Bir iki örneği genele yaymak büyük ayıp. Türkiye yüzde 5 büyüdü. Dokuz yıldır perakende sürekli büyüyor. Bunun değerini bilmek lazım. Sadece şikayet ederek bir yere varılmaz. “Bu negatif söylemler Türk ekonomisine zarar veriyor. BMD’nin çarşıyı falan düşündüğü yok, hasım gibi davranıyor” şeklinde konuştu.

Kaynak:Emlakdanismanlari.com  

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.