Genel Gider Sorunu Tekrar Gündemde

Perakendeciler ve Alışveriş Merkezi yatırımcıları arasında uzun yıllardır tartışmalara konu olan genel gider, tekrardan gündeme geldi.

Maliyeti AVM’ler Üstleniyor

Yeni yönetmelik ile birlikte, genel giderler metrekareye göre belirleniyor. Bu durum da perakende sektöründe karmaşalara yol açıyor. Büyük metrekareli mağazaların genel giderleri de metrekare oranında artış gösterinde, markaları kaybetmeyi göze almayan AVM’ler maliyeti üstlenmek durumunda kalıyor. Ve hal böyle olunca, 2017 yılı içerisinde 100 milyon dolarlık bir zararın meydana gelmesi bekleniyor. Küçük metrekareli perakendeciler de genel giderlerin kiraya dahil edilmesi talebinde bulunuyor.

Ortak Gider Katsayı ile Dağıtılmalı

Koçtaş Genel Müdürü Alp Önder Özpamukçu, büyük metrekareli mağazaların temizlik, güvenlik gibi birçok sorunu kendi imkanları doğrultusunda çözüme ulaştırdıklarını, ortak giderin katsayı ile dağıtılmaması takdirinde büyük mağazaların devam etmesinin çok zorlaşacağını şu sözleri ile belirtti;  “Yapılacak düzenlemelerde tarafların serbest iradesiyle kararlaştırılan ortak alan gideri paylaşımının ve sınırlarının öncelikle uygulanması, hem sözleşme ve ticaret serbestisine hem de her AVM’nin kendine özgü dinamiğine uygun olacak. Bu yüzden ortak giderin mutlaka katsayı ile dağıtılması gerekiyor. Aksi takdirde artan kira maliyetlerinin üzerine ortak gider artışı da gelirse, AVM’lerde büyük mağazaların devam etmesi çok zorlaşır.”

Metrekare Sisteminin Tartışılma Nedenleri

– Büyük metrekareli perakendecilerin, koridora bakan vitrinleri az oluyor.
– Kendi alanları için temizlik ve güvenlik gibi hizmetleri kendileri sağlıyor.
– Yemek katı, en yüksek atık üreten ve en çok temizlik hizmeti alan bölüm olmasına rağmen metrekarelerinin küçük olması nedeni ile en düşük genel gideri ödüyor.
– Sinema ve eğlence alanları alışveriş merkezlerinin sosyalleşmesi ve gelen müşteri sayısını artırma konusunda büyük rol oynuyor.
– Büyük metrekareli mağazalar, alışveriş merkezinin koridor dışı metrekarelerini kullanmaları sebebi ile metrekare başına genel gider ödemelerinin temel adaletsizliğe sebep olduğunu düşünüyor.

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz