Geçtiğimiz yıl yurt dışında 19.4 milyar dolarlık proje sorumluluğunu alan Türk müteahhitleri projenin yüzde 46’sını Avrasya’da gerçekleştirdi. İşte detaylar…

Türkiye Müteahhitler Birliği (TBM) Başkanı Mithat Yenigün, kısa süre önce AA muhabiriyle yaptığı bir görüşmede, müteahhitlerin jeopolitik risk ve ticaret savaşları içerisinde olmasına rağmen 2018 yılında 19,4 milyar dolarlık bir projeyi üslenerek, bir önceki yıla oranla yüzde 28,2 bir artışın söz konusu olduğunu belirtti.

Bu projenin bölgeler bakımından dağılımı konusunda ise 2018’deki iş hacminin tam olarak yüzde 46’sının Avrasya, yüzde 26’sı Orta Doğu ve Yüzde 18’i Afrika’da yer alıyor. Kalan yüzdelik kesimde ise yüzde 6 Avrupa, yüzde 3,2 Günay Asya ve uzak Doğu olurken, son olarak 0,6’sı ise Amerika ülkelerinden oluşuyor.

Rusya’nın Uçak Krizi artık aşıldı!

Sektörde büyük önem taşıyan Rusya pazarı 2015 yılında ülkeye ait uçağın düşürülmesinden dolayı krizin yaşanması ve iki ülkenin arasında olan ilişkinin normale döndüğü belirtildi. Yenigün ayrıca, şimdiki durumun uçak olayından önceki gibi yüzde 25’lik bir seviyeye geldiğini söyledi.

2030’da hedef 50 milyar dolar!

Sektörün hedeflerine yönelik bazı değerlendirmeler yapan Yenigün, kısa süre önce 470 -500 milyar dolar seviyesinde yer alan uluslararası müteahhitlik pazarında 2030 yılında 700 milyar doların üzerinde olacağını belirtti.

Türk müteahhitlerinin 2023 yılındaki hedeflerinin ise yıllık 30-35 milyar dolarlık projeyi üstlenmek olduğunu belirten Yenigün, 2030’larda ise uluslararası pazardaki payımızın yüzde 7’lere ulaşacağı ve yılda 50 milyar dolara kadar çıkmayı hedeflediklerini söyledi.

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz