Türkiye’nin Avrupa Birliği’ne üyelik müzakerelerinin askıya alınması yönündeki karar, AP Türkiye Raportörü Kati Piri’nin hazırlamış olduğu raporun görüşülmesi ile kabul edildi.

Avrupa Birliği Üyeliği Kararı Konut Satışlarını Etkiler mi?
Türkiye’nin Avrupa Birliği’ne üyelik müzakerelerinin askıya alınması yönündeki karar, AP Türkiye Raportörü Kati Piri’nin hazırlamış olduğu raporun görüşülmesi ile kabul edildi.
477 Oy ile Kabul Edildi
Avrupa Parlamentosu, Türkiye’nin Avrupa Birliği’ne üyelik müzakerelerinin askıya alınması yönündeki kararı kabul etti. AP Türkiye Raportörü Kati Piri tarafından hazırlanan Türkiye raporunun Avrupa Parlamentosu’nda görüşülmesi esnasında, 638 AP üyesinin katılmış olduğu oylamada 477 AP üyesinin, Türkiye’nin Avrupa Birliği’ne üyelik müzakerelerinin askıya alınması yönünde oy vermesi ve 64 üyenin karşı yönde oy vermesi ile müzakereler askıya alındı.
Konut Satışlarının Bu Durumdan Etkilenmesi
Avrupa Parlamentosu tarafından alınan karar, dünya gündemini olumsuz olarak etkileyebilir fakat direkt olarak yabancılara yapılan konut satışlarında bir etkisinin bulunması mümkün değil. 2016 yılında yapılan konut satışları, 2015 yılına kıyas ile yüzde 20,7 oranında düşüş ile kapanmıştı. 2017 yılının ilk çeyreğinde satışlardaki düşüş halen devam ederken, Nisan ayında ufak bir oranda artış, Mayıs ayında da yüzde 10 oranında bir artış meydana gelmişti. 
Avrupa Vatandaşlarına Satış Yapılmıyor
Türkiye’nin Avrupa Birliği’ne üyelik müzakerelerinin askıya alınmasının, konut satışlarını doğrudan etkilemeyecek olmasının bir sebebi de Avrupa vatandaşlarına yapılan konut satışlarının hatırı sayılır bir miktarda olmaması. 2016 yılının tamamında ve 2017 yılının ilk dört aylık döneminde Avrupa vatandaşlarına yapılan konut satışları minimum seviyede oldu.

Kaynak:Emlakdanismanlari.com  

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.