Avrupalı Yatırımcıların İlgisi Azalıyor

PwC Türkiye Ortağı Ersun Bayraktaroğlu, Avrupalı yatırımcıların Türkiye’de gayrimenkul yatırım yapmayı riskli bulduğunu, ülke algımızdaki örselenmelerin bu durumu etkilediğini belirtti.

Gayrimenkulde Gelişen Trendler Avrupa 2018

İSTANBUL – PwC ve Urban Land Institute ortak çalışması olan Gayrimenkulde Gelişen Trendler Avrupa 2018 raporu açıklandı. Rapora göre, Avrupa ülkelerinin büyük bir kısmında önceki yıllara kıyasla konut kiralama ve satın alma talebi güçlü görünüyor. Araştırmaya katılanlara göre, 2016 yılındaki darbe girişimi ve Türkiye’nin Suriye ile komşu olması gibi etkenler politik riski arttırıyor.

İstanbul Son Sıraya Geriledi

Gayrimenkulde Gelişen Trendler Avrupa araştırmasında İstanbul, iki yıl önce 14. sıradayken; bir önceki yıl 28. sıraya gerilemişti. İstanbul bu yıl ise son sıraya kadar geriledi. PwC Türkiye Ortağı Ersun Bayraktaroğlu’nun konuyla ilgili açıklamaları;  “Aslında 15 milyonluk bir nüfusa ev sahipliği yapan şehir, gayrimenkul şirketlerine pek çok fırsat sunuyor. Şehrin nüfusu oldukça gençken, daha fazla ve daha iyi konuta olan ihtiyaç da yüksek. Avrupa özelinde öne çıkan lojistik, konut, ortak kullanımlı ofis alanları ülkemiz için de gelişen alanlar. Buna karşılık, sektörün güvenli limanlarda kalma istekliliği bölgemizde yaşanan politik ve askeri hareketlilik sebebiyle ülkemize yatırım yapma isteğinde aşınma var.”

İngiltere, En Güvenilir Pazar

Güvenli liman olarak ikinci sıradaki yerini koruyacağını belirten ULI Türkiye Başkanı Zafer Baysal, “Belli gayrimenkul kategorileri ile sınırlı olan uluslararası yatırımcı ilgisinin de giderek azaldığı bir süreci de peşi sıra yaşadık. Bunda elbette bölgemizde komşularımızla yaşanan negatif jeopolitik gelişmelerin ve buna bağlı olarak ülke algımızdaki örselenmelerin etkisi var.

2016-2017 yıllarında ortaya çıkan araştırma sonuçlarından gördüğümüz İngiltere tek başına dünyanın gayrimenkul pazarında parayı parketmek için en güvenilir pazar. Bu büyük ihtimal birkaç yıl daha böyle devam edecektir. Yine Almanya’yı geçecek duruma da gelebilir.” şeklinde açıklamada bulundu.

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz