Ayıplı Konutta Kiracının Sahip Olduğu Hakları

Kiralanan evin kusurlu çıkması durumunda ev sahibine açılacak olan dava hususunda; kiracıların evi kiraladıkları zaman şartları iyi bir şekilde değerlendirmeleri ve kira sözleşmesini doğru bir şekilde yapmaları oldukça önemlidir.

Kusurlu Ev

Kiralanan evin kusurlu çıkması durumunda kiracı ve ev sahibi arasında büyük sorunlar çıkabiliyor. Bu gibi durumlarda ev sahibinin bazı sorumlulukları oluyor. Kiralanan evin sonraki dönemlerde kusurlu hale gelmesi durumunda kiracı, ev sahibinden söz konusu kusurların giderilmesini ya da ödemiş olduğu kira bedelinden kusurla doğru orantılı bir indirim yapmasını talep edebiliyor. Kiracı, kira bedelinin düşürülmesini talep etme ve sözleşmeyi feshetme haklarına sahip oluyor.

Kiralanan evde önemli kusurların oluşması takdirinde kiracı, sözleşmeyi feshetme hakkına sahip oluyor. Evin kusurunun giderilmesi için eksper yardımı ile uygun bir süre belirleniyor olup, belirlenen bu süre içerisinde ev sahibinden kusurun giderilmesi adına herhangi bir hareket gelmez ise kusur, kiracı tarafından giderilebiliyor. Ve bu durumda kusurların giderilmesi için harcanmış olan bedel, kira bedelinden düşürülüyor.

Kusurdan Dolayı Kira Bedelinin Düşürülmesi

Kusurlardan dolayı evi kullanamaz hale gelen kiracı, ev sahibine dava açabiliyor. Evin kusurlarının ev sahibine bildirilmesinin ardından kusurların giderileceği zamana kadar geçen süre adına kiracı, ev sahibinden kira bedelinin indirilmesini talep edebiliyor. Ev sahibi, evin kusurlu olmadığını ispat edemez ise kiracıya evin kusurlarından dolayı meydana gelen zararları ödemek ile yükümlü oluyor.

 

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz