Ayıplı Konutta Tüketici Hakları Nelerdir?

 

Konut üretiminin son yıllarda gerek kentsel dönüşüm gerekse yeni bina niteliğinde artması ile birlikte satın alınan konutlarda ayıplı konut konusu gündeme gelmekte olup, bu durum da ise ayıplı konut nedir gibi sorular ortaya çıkmıştır. Ayıplı konut, satın alınan evlerde birden fazla eksiğin ortaya çıkması ile birlikte kusurlu yapı olarak da bilinmektedir. Buna ayıplı konut denilmekte olup, ayıplı konutlar satın alınan müşterilerin mağduriyetinin ortaya çıkmasını sağlamaktadır. Satıcıların taahhütte ettiği ve yapılacak diyerek sizlere sattığı konutlarda söz verilen projelerin gerçekleşmemesi durumunda ayıplı konut içerisine girmekte olup, bu durum da tabi ki mağduriyetler kaçınılmaz oluyor. Çünkü yapılacak denilen projeler evin satın alınan fiyatlarını etkilediği de gözlerden kaçmıyor. Peki, ayıplı konutta tüketici hakları neler inceleyelim.

Ayıplı Konutta Tüketici Hakları

 

Yapı ruhsatlı ve yapı kullanımına izni bulunmayan konutların ayıplı olması durumunda yapılan sözleşmeye aykırı durumu söz konusu oluyor. Buna göre de ayıplı konutta tüketici hakları konusu gündeme geliyor. Ayıplı konutlarda tüketici hakları ise ilk olarak ödenen bedelin ispat edilmesi ve konutun ayıplı olduğu durumlarda sözleşmenin feshi söz konusu olurken, bedelin iadesi talep edilebiliyor. Aynı zaman da satın alınan firmalardan ayıpsız konut talebi yapılabiliyor. Ayıplı mallarda aynı zaman da indirim de söz konusu olabiliyor. Eğer ki tesisat gibi sorunlar var ise bunların tamiri de ücretsiz olarak talep edilebiliyor. Fakat bu haklardan sadece bir tanesi kullanılması mümkündür.

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz