Ayıplı Mal Dilekçesi Nasıl Yazılır?

Satılan malın satış süresinde tüketiciye vaat edilen özellikleri satıştan sonra karşılayamaması durumuna ayıplı mal satışı adı verilmektedir. Yine satılan ürünün tanıtımında kullanılan görüntülerden farklı olması durumunda da bu ürün ayıplı mal olarak kabul edilir. Bu gibi sorunları yaşayan kişiler ayıplı mal dava dilekçesi yazarak bu ürünün değiştirilmesi ya da iade edilmesi için mahkeme açma hakkına sahiptir.

Ayıplı Mal Nedeniyle Dava Dilekçesi Nasıl Yazılır?

Açacağınız ayıplı mal davasının lehinize sonuçlanmasını sağlamak adına yazacağınız dilekçe büyük önem taşır. Dava dilekçesinde haklılığınızı kesin olarak ortaya koymanız çok önemlidir. Bunun için yazacağınız dilekçede mutlaka;

  • Malın hangi amaçla kullanılacağı ve satın alma süreci hakkında bilgi vererek giriş yapın.
  • Malın ayıplı olduğunu gösteren kanaatlerinizi detaylı olarak yazın.
  • Malı size satan mal sahibi ya da aracıya malın değişimi / iadesi için başvuruda bulunup ret yanıtı aldıysanız uzlaşamama sebeplerinize yer verin.
  • İade talebinizin dayandığı yasal sebepleri net olarak ortaya koyun.
  • Bilirkişi incelemesi yaptırdıysanız bu inceleme sonucu, ürün satış faturası ve ürün inceleme formlarını dilekçenize mutlaka ekleyin ve bu bilgilere yer verin.
  • Uğradığınız zararı net olarak ortaya koyun ve zararın tazmin edilmesini talep edin.

Ayıplı Mal Davası Nereye Açılır?

Ayıplı mal davası açmak isteyen kişiler ilk olarak Kaymakamlık binaları içerisinde yer alan Tüketici Hakem Heyeti mahkemesine başvuruda bulunulmalıdır. Tüketici mahkemeleri de yine bu konuda karar mercisi olup tüketici mahkemelerinin kararına uyulmaması durumunda icra müdürlükleri üzerinden hakkınızı almanız mümkündür.

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz