Ayıplı Mal Nedir, Ayıplı Mal Kanunu

Öncelikle aypılı mal nedir ve ne gibi durumlarda hakkınızı savunabilirsiniz bunları öğrenelim. Etiket üzerinde yazanlar dışında bir hizmet sunuluyorsa eğer ayıplı mal içerisinde yer alır ve en önemlisi de satıcı sizlere vaad ettiğini sunamıyorsa yine ayıplı mal olarak karşımıza çıkıyor. Standartlara uygun olmayan ve bu standartların küçük de olsa dışına çıkan ürünler de ayıplı mal olarak karşımıza çıkıyor. Kullanım amacından uzak olan ve bu amaç ile satın alınmış ürün beklentileri karşılamıyorsa yine ayıplı mal olarak belirlenir. Bahsettiğimiz özelliklerin tümü değil, bir tanesi üründe bulunuyorsa ayıplı mal geçerliliği vardır.

Daima Müşteri Haklıdır

Ayıplı mal kanununa gore daima müşteri haklıdır ve eğer satıcı bunu Kabul etmiyorsa sizzler de yasal haklarınızı kullanarak ilgili kurumlara bunu iletebilirsiniz. Satıcı hatasını Kabul ediyor ise yapması gereken tek şey talebinizi yerine getirmesi olacaktır. Elbette talep konusunda büyük beklentileriniz olmasın, sahip olmak istediğiniz ürünü talep edeceksiniz ve satıcı da bunu sizlere vermek zorundadır. Satın aldığınız ya da sahip olduğunuz malın ayıplı olması gizli nitelik taşıyorsa 2 yıl gibi uzun bir sure kanuni haklarınızın devam ettiğini de belirtmek gerekiyor. Bu hakkınızı sizzler de en iyi şekidle kullanabilir ve dava açabilirsiniz. 2 yıl boyucna hiçbir şey yapmayıp bu süreden sonra dava açmaya kalkarsanız elinizdekini kaybedersiniz çünkü sürenin dışına çıktıktan sonra dava hakkınız kalmıyor.

Sahip odluğunuz malın ayıplı olduğu ispat edildiği takdirde bedelin düşülmesini ya da yeni ürünün sizlere temin edilmesini isteyebilirsiniz. Satıcı bu aşamada hiçbir şekilde hak talep edilemez ve burada haklı olan tek taraf alıcıdır. Talebi karşılanmadığı takdirde dava açma hakkıan sahiptir ve uzun bir süreç de olsa haklı çıkması yüksek ihtimaldir.

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz