Ayni Hak Ne Demek?

Ayni hak terim anlamı ile oldukça geniş bir özgürlüğün, hatta egemenliğin, maddi mal sahiplerine verilen sınırı olan ve olmayan hakların bütününe deniyor. Ayni haklar kendi içerisinde de sınırlı ayni hak ve sınırsız ayni hak olmak üzere ikiye ayrılıyor. Sınırsız ayni hak sadece mülkiyet hakkında, sınırlı ayni hak ise irtifak hakkı, taşınmaz yük ve rehin hakkı olmak üzere kendi içerisinde üç ayrı kategoriye ayrılıyor.

Ayni haklar hukuki manada eşya ile fiziki anlamda eşya arasında yaşanan farklılığında temellerini ortaya koyan en önemli olgulardan bir tanesidir. Hukuki olarak bir şeyin üzerinde ayni hak kurmak, o malın üzerinde insan hâkimiyetinin mümkün olması, ekonomik bir bedeli olan, sınırlanabilen ve insan vücudundan bağımsız olan varlıkların tamamı olarak ifade edilebilir. Dolayısı ile bu ayni hakların mutlaka ama mutlaka mali bir değeri olması da gerekiyor.

Taşınmaz ve Taşınır Mallar Ayrılıyor

Ayni hak sahipleri bu hakkın kendilerine tanıdığı yetkileri herhangi bir ikinci kişiye danışmadan, ihtiyaç duymadan kullanma gayesine de sahiptir. Yani eşya üzerinde herhangi bir soru işareti olmadan o mülkü dilediği gibi kullanıp, dilediği gibi o eşyadan yararlanma hakkına da erişmiş oluyor.

Ayni haklar hem taşınır eşyalarda hem de taşınmaz eşyalarda kullanılabilir. Taşınmaz malları arazi, kat mülkiyeti gibi eşyalar ile özetleyebiliyoruz. Taşınır mallar ise bir yerden başka bir yere taşınma olasılığı bulunan tüm varlıklar olarak söylenebilir.

 

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz