Konut satışları bu sıralar biraz durgun olurken, bazı durumlarda konut karşılığı ödeme yapmak yerine bazı kişiler takas yolunu tercih edebiliyor. Bu bakımdan ayrı şehirlerde olan evler arasında takas yapılır ve bazı önlemlerin alınması gerekir.

Kendi konutunuzu bir başka konut sahibiyle takas yapmak yasaldır. Ancak bazı araştırmalar yapmanız gerekiyor. Bu işlem takas işlemi olup konutların değeri aynı olması şart değildir. Değerine göre kalan mebla para ile ödenebilir. Takas değeri konusunda Tapu bir işlem yapmamaktadır. Bu bakımdan evin değerini de üstüne verilecek tutar varsa onuda siz belirleyeceksiniz ve karşıdaki kişi ile anlaşacaksınız.

Riskler neler?

Takas söz konusu olunca bazı riskler bulunuyor. Verilere göre takas yapan kişilerden birisi zarar edebilir. O ildeki konutun değerini tam olarak bilmeyen veya yatırımdan anlamayan kişiler bu takas işleminden sonra zarar edebiliyor.

En azından bu işi iyi bilen birinden yardım almanız zarar etmenizin önüne geçebilir. Diyelim ki evlerin değeri aynı, ancak o ildeki evin yaşı, evin yıpranma durumu ne durumda görüp bilmek gerekiyor. Detaylı bir inceleme şart.

İşlemler neler?

Ayrı illerde konut takası yapılabiliyor. İşlemin yapıldığı tapu müdürlüğü diğer ildeki tapu müdürlüğü ile iletişime geçip durumu onaylayabiliyor. Bu işlemlerde tasdikli örnek yazı ekiyle gönderilebilir. Yazı karşı tarafa ulaştığında ise, tescil işlemi gerçekleşir.

Sormak istedikleriniz varsa eğer, yorum kısmından sorabilirsiniz.

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz