Ayrık Nizam, Bitişik Nizam, Blok Nizam Nedir?

Ayrık Nizam Yapılaşma Şartı

 

Ayrık nizam yapılaşma şartı imar durum belgesinde A harfi ile gösterilmektedir. Eğer imar izniniz ayrık nizam ise yapacağınız inşaatı arsanızın yola bakan cephelerinden 5 metre, arazinize komşu parsellerden ise en az 3 metre gibi mesafeler bırakarak gerçekleştirmeniz gerekmektedir. Belediyelerin kendi planlarına göre bu mesafeler değişmekle birlikte ayrık nizam da hiçbir cephede komşu parselle bitişik yapı olmasına müsaade edilmez. Bitişik nizamlı evler depremin etkisini direk iletmekte ve daha kötü sonuçlara neden olabilmektedir.

 

 

Bitişik Nizam Nedir?

 

Bir ya da birden fazla komşu parsel üzerindeki yapılara bitişik nizam denilmektedir. Bitişik nizamda en az bir cephe birbirine dayanmış durumda yapılmaktadır. Bitişin nizam binalarda arka bahçe çıkışı ortak olandan sağlanır. Bitişik nizam da ön bahçe ve yol kenarına denk gele bahçe mesafeleri en az 5 metre olarak bırakılmalıdır. Yan bahçe mesafesi ise 3 metreden aşağı gerçekleşemez. Arka bahçe mesafesi kat sayısına bağlı olarak değişmekle birlikte minimum 2 metre olacak şekilde ayarlanmalıdır.

Blok Nizam Nedir?

 

Planlı Alanlar Tip İmar Yönetmeliğinde açıklandığı şekliyle blok nizam cephe uzunluğu, yüksekliği, derinliği belirli olan tek bir yapı kütlesinin bir parsel ile ayrılması suretiyle birden fazla parsel üzerine oturtulduğu bahçeli yapı tipidir. Bitişik nizamda binalarda ortak alandan arka bahçeye ulaşım sağlanırken blok nizamda bahçeli yapı olarak tanımlanmıştır.

 

Bitişik Nizam Muvafakatname

 

Bitişik nizam, evlerin iç içe ve sıralı şekilde olmasına denmekte olup, imar yönetmeliğinin 18.maddesine göre bir veya birden fazla komşu parsellerinde yapıların nizami şekilde bitişik olması olarak tanımlanmaktadır. Bitik nizam yapılar da arka bahçelere çıkış olarak ortak alanlar kullanıla bilinir. Parsellerden çekme mesafesi hesaplaması ise tamamen bahçenin konumuna ve yapının derinliğine bağlı olarak değişmektedir.

 

Blok Nizam ile Bitişik Nizam Arasındaki Fark

 

Bitişik nizamlarda ortak alanlar bulunmakta olup, bu ortak alan üzerinden bahçeye çıkış bulunmaktadır. Fakat blok nizam da durum farklı olup, birden fazla parsel üzerine oturduğu bahçeli yapı olarak bilinmektedir. Blok nizam ile bitik nizam arasındaki fark bu şekilde görülmektedir.

Farklı sorularınız var ise lütfen yorumlarla bize dönüş yapın..

 

 

 

 

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


1 YORUM


  1. Warning: call_user_func() expects parameter 1 to be a valid callback, function 'td_comment' not found or invalid function name in /home/emlakdanismanlar/public_html/wp-content/plugins/ad-inserter/ad-inserter.php on line 8274

CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz