Ayrık Nizam Nedir?

Ayrık Nizamın Tanımı : Komşu Parsellerin sınırında çekme mesafelerine uyularak diğer parsel sınırlarının yapılarına bitişik olmayan durum “Ayrık Nizam” Olarak adlandırılır.

Örnek verecek olursak; Ayrık nizam imar planlarında Daire içerisinde A-3-2-5, yada A-3-3-5 ibaresiyle ve daha farklı varyasyonlarıyle belediyelerin kendi planlamalarına göre bu rakamlar değişmektedir. Biz Ayrık Nizamın A-3-3-5 olduğunu düşünürsek A => Ayrık Nizamı, 3=> Yan ve Arka Bahçe çekme mesafesini, 5 => Yoldan Çekme mesafesini belirtmektedir. Bu tabloya göre Ayrık nizam kurallarına uygun olarak çekme mesafelerine uymak zorundasınız. Ayrık nizam olarak 3 3 5 çekerek yapınızı çekilen mesafe içerisine imar durumunun izin verdiği kadarıyla yapabilirsiniz.

Ayrık Nizamın Çıkış Sebebi

Geçen yazımızda belirttiğimiz üzere bitişik nizam hakkında bilgi vermiştik ve bitişik nizamın birçok parselin üzerine konuşlanmış bina olduğunu söylemiştik. Bu sebepten ötürüdür ki bitişik nizamın yanında birde ayrık nizam oluşmaktadır. Geçen makalemde söz ettiğim durumların tersi ayrık nizam için geçerlidir. Ayrık nizam terimini ilk olarak resmi gazetede gördük, bu nedenle açılama gereği duyduk. Ayrık nizam olarak tabir ettiğimiz hiçbir yandan komşu binaya bitişik olmayan yapıdır. Bunu daha da açacak olursa gördüğünüz üzere eski kentleşmelerde bitişik nizam da binalar yapılırdı, yani binalar yan yana olurdu, aralarında 5 m pay olmazdı. Ayrık nizam ise binaya bitişik yapı elamanının bulunmamasına denmektedir. Ayrık nizamlı yapı yapmak daha avantajlıdır. Neden diye soracak olursak bitişik nizamdan yan binaların etkilerinden etkilenebilirsiniz, en kalıcı etki ise deprem etkisidir. Bitişik nizamlı binalar deprem etkisini direk iletirler fakat şöyle bir durum söz konusuysa yani binaların boyları farklıysa küçük olan bina büyük olan binaya kesme kuvveti uygulayacaktır ve bu etki depremde çok zararlar verebilir.

Önceki Yazılarımızda Bitişik Nizam Nedir? 

Resmi gazetede yayımlanan Planlı Alanlar Yönetmeliğinde değişiklik yapılmasına dair tasarıda blok nizam ile bitişik nizam gibi terimler yer almaktadır. Bu terimler sonucunda insanlar da yer eden blok nizam nedir? Bitişik nizam nedir soruları olmaktadır? İlk başta blok nizamı açıklayacak olursak İmar planının yayınlamış olduğu yönetmeliğe göre cephenin uzunluğu,derinliği ve dilatasyonunun ayırmak suretiyle birde fazla parselin üzerine bir bahçeli yapı oluşacaksa bu yapı nizamına blok nizam adı verilmektedir.

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz