Planlı Alanlar İmar Yönetmeliği, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından başbakanlığa gönderildi. Yönetmeliğin 1 Temmuz 2017 tarihinden itibaren yürürlükte olması bekleniyor.

Yeni Düzenlemede Yatay Gelişme Ön Planda
Planlı Alanlar İmar Yönetmeliği, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından başbakanlığa gönderildi. Yönetmeliğin 1 Temmuz 2017 tarihinden itibaren yürürlükte olması bekleniyor.
Birçok Yenilik Gelecek
Yönetmelik taslağı ile şehirlerin dikey olarak değil de yatay olarak gelişmesi amaçlanıyor. Taslakta plan, fen, sağlık ve sürdürülebilir çevre şartlarına uygun yapı ve yapılaşma ile projelendirme ve denetime yönelik usul ve esaslar bulunuyor. Tek yönetmeliğe geçilmesini hedefleyen düzenleme ile birlikte inşaat sektörüne birçok yeniliğin gelmesi bekleniyor.
Stüdyo Daireler Tarih Oluyor
Yönetmelik ile getirilen düzenlemeler arasında, stüdyo dairelerin artık imar projelerine dahil edilmemesi ve yeni tip konut projelerinde bulunan en küçük dairenin 1+1 tipte ve en az 28 metrekare olarak tasarlanması bulunuyor. 
Taban Alanı Sınırı Değişiyor
Yönetmelikte bulunan ayrık ya da blok nizam parsellerde yapının oturacağı alan için sınır yüzde 40 iken, yeni yönetmelik taslağı ile söz konusu alan sınırı yüzde 60 oranına kadar çıkarılabiliyor. Ve böylece yatay mimariye yönelik teşvik artıyor.
Yeni yönetmelik ile özellik arz eden yapılarda inşaat ruhsatını beklemeksizin kazı izin belgesi verilebiliyor. Fakat kazı sahasında kazık, istinat duvarı ve benzeri uygulamalar var ise bu yapıların projelerinin onaylanması ile ruhsatlandırılması zorunlu olacak. 
Ruhsat Şartında Değişiklik 
Yeni düzenleme ile elektronik haberleşme istasyonlarındaki ruhsat şartı kaldırılıyor. Böylece, özel mülkiyete tabi olan arsa ve binalarda, fenni mesuliyeti üstlenilmek, Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumundan güvenlik sertifikası alınması şartı ile yer seçim belgesi ile ayrıca ruhsat alınmasına gerek kalmaksızın elektronik haberleşme istasyonu kurulabiliyor.

Kaynak:Emlakdanismanlari.com  

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.