Azerbaycan’dan Türkiye’ye Dev Yatırım!

 

Türkiye’nin işlenmiş petrol ihtiyacının oldukça büyük kısmını karşılayacak olan STAR Rafineri, SOCAR Türkiye’nin Rafineri-Petrokimya entegrasyonunu yarın faaliyete geçiyor.

Petrol ihtiyacı her ülkede olduğu gibi Türkiye’de de büyük gereksim olup, Azerbaycan bu konuda Türkiye’nin petrol ihtiyacını karşılamak amacı ile yüzde 25’lik ihtiyaca yönelik STAR Rafineri açıyor. Bu daha öncelerden belli olan büyük bir yatırım olup, yarın faaliyete geçiyor. STAR Rafineri, 10 milyon ton ham madde kapasitesine sahip olacak olup, yarın Cumhurbaşkanı Recep Tayip Erdoğan ve Azerbaycan Cumhurbaşkanı olan İlham Aliyev’in katılımları ile birlikte açılacaktır. Türkiye’nin ilk Stratejik Teşvik Belgesini almaya hak kazanarak Türkiye’nin işlenmiş petrol ihtiyacının yüzde 25’ini karşılayacak kapasiteye sahip olan Star Rafineri, ülke ekonomisine de büyük katkı sağlayacağı tahmin edilmektedir.

Star Rafineri Açılıyor!

 

Petrol ürünleri ithalatında büyük bir kapasiteye sahip olacak olup, Türkiye’de dev bir yatırım olarak görülecektir. Bu durum tabi ki ülkemizin de işine yarayacak olup, her yıl ortalama olarak 1,5 milyar dolar tasarruf anlamına gelecek. Aynı zaman da bu dev yatırım Türkiye’nin yüzde 25’lik petrol ihtiyacını tek başına karşılayabilecek bir kapasiteye sahip olacaktır. Ortalama olarak gelen rakamlar incelenecek olur ise Günde 214 bin varil ham petrol işleme kapasitesi, günlük 34 bin metreküp ham petrol işleme kapasitesi ve bin 640 milyon metreküp depolama kapasitesi yer alacak. Yılda 4,8 milyon ton düşük kükürtlü motorin, yılda 1,6 milyon ton jet yakıtı, yılda 1,6 milyon ton nafta, yılda 300 bin ton LPG üretecek kapasite sahip bir şirket olacaktır.

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


1 YORUM


  1. Warning: call_user_func() expects parameter 1 to be a valid callback, function 'td_comment' not found or invalid function name in /home/emlakdanismanlar/public_html/wp-content/plugins/ad-inserter/ad-inserter.php on line 8274

CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz