Azletme İşlemi Nedir ve Noterde Nasıl Yapılır?

Azletme işlemi, vekâletnamenin iptal edilmesi halinde vekil olan bireyin yetkililerinin sona erdirilmesi olarak bilinmektedir. Vekilin azledilmesi demek, bütün işlem yetkilerinin iptal edilmesi ve daha önce sahip olduğu yetkiler üzerinde hak talep edememesi demektir.

Azletme İşlemi Nasıl Yapılır?

Azletme işleminin gerçekleşebilmesi için, vekilin bazı sorunları yaşatması ve buna bağlı olarak olumsuz sonuçlarının alınması gibi bir gerekçe olması gerekmektedir. Bu gerekçe kapsamında mağdur olduğunu düşünen kişi, notere giderek azletme işlemi için talepte bulunabilmektedir. Bu talep doğrultusunda noter, gerekli değerlendirmeleri yapar ve azletme işlemlerini gerçekleştirir. Yapılan işlemlerden en önemlisi Tapu Sicil Müdürlüğü’ne verilen dilekçedir. Bu dilekçede yer alan her ibare, azletme işlemini kolaylaştıracak ve sorunsuz bir hale getirecektir.

Noter Azletme İşlemlerinde Büyük Paya Sahip

Azletme işlemleri için, bireylerin öncelikle Tapu Sicil Müdürlüğü’ne konu hakkında bir dilekçe vermesi gerekmektedir. Bu dilekçe başvuru kapsamında notere ulaştırılır. Daha sonra işlemler uygulamaya konulur ve azil işlemleri gerçekleştirilir. Vekilin azletme belgesini alabilmesi için, notere başvurması gerekmektedir. Bu sebeple azletme işlemlerinde noter onayı olması ve azil sicil belgesinin takdir edilmesi büyük önem arz etmektedir.

Azletme İşlemleri Kısa Zaman Alıyor

Azletme işlemleri, kısa zaman içerisinde gerçekleştirilebilmektedir. Ancak vekilin azletme işleminde sonra, azil sicil belgesine sahip olacak kişinin, bu durumu takdir edip etmemesi zaman açısında değişiklik göstermektedir. Bu süreçte noter, gerekli işlemleri yapmakta ve azletme işlemlerini devreye sokmaktadır. Azil sicil belgesi kabul edildiği an, vekilin tüm yetkileri elinden alınmış olacaktır.

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz