Baba Sağ İken Miras Paylaşımı Yapılır Mı?

Miras paylaşımı için uygulanan kuralların son derece açık olmasına rağmen ne yazık ki yine de oldukça ciddi tartışmalar yaşanmaktadır. Bu tip sorunlarla uğraşmak istemeyen kişiler genelde sağken miras paylaşımı yapılmasını tercih edilmektedir. Aslında yapılan bu mal paylaşımının yasal olarak miras kabul edilebilmesi için mutlaka miras bırakan kişinin vefat etmiş olması şartı aranır. Bu nedenle kişinin sağken gerçekleştirdiği mal paylaşımı miras olarak kabul edilmez. Peki, baba sağ iken miras paylaşımı yapılır mı?

Baba Ölmeden Miras Alınır Mı?

Evet, babanız vefat etmeden önce mirasını kendi istediği şekilde dağıtma hakkına sahiptir. Ancak kişinin sağken yapmış olduğu mal paylaşımı vefat durumu gerçekleşmediği için miras olarak isimlendirilemez ve kişinin kendi mal varlığı üzerindeki tasarruf hakkını kullanması olarak kabul edilir. Mal paylaşımını yapan kişinin vefat etmesinin ardından diğer yasal mirasçılar isterlerse yapılan bu mal paylaşımına itiraz etme hakkına sahiptir ve bu hakkı istedikleri zaman kullanabilirler. Genelde kişinin vefat ettikten sonra akrabaları arasında yaşanması muhtemel miras kavgalarının önüne geçme isteği ile mal paylaşımının sağken yapılması son derece sık tercih edilen bir yöntemdir.

Ölmeden Miras Paylaşımı Nasıl Yapılır?

Ölmeden yapılan mal paylaşımı miras olarak isimlendirilmemekle beraber kişinin mal varlığı üzerinde istediği gibi tasarruf etme hakkı bulunur. Bu nedenle kişi vefat etmeden önce tüm malvarlığını istediği şekilde paylaştırabilir. Bunun için devretmek istediği mal varlığının kayıtlı olduğu kuruma başvuruda bulunarak resmi işlemleri gerçekleştirmesi yeterlidir. Örneğin evini miras olarak bırakmak isteyen kişi tapu dairesine giderek tapu devir işlemleri için gerekli adımları atarak ölmeden mal paylaşımı yapabilir.

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz