Babadan Satın Alınan Evde Diğer Kardeşlerin Hakkı

Babanın vefat etmesi durumunda kardeşlerin saklı payları için tapu iptal davası açması mümkün olabiliyor. Bunun yanı sıra, babadan satın alınan evde diğer kardeşlerin herhangi bir hakkı olup olmadığı da merak ediliyor.

Babadan Satın Alınan Evde Kardeşlerin Hakkı

Kişi, bağış yolu ile değil de parasını vererek babasından ev satın aldığı takdirde bazı koşullar sağlanırsa diğer kardeşlerin herhangi bir hakkı söz konusu olmuyor. Satın alınan taşınmaz mal için işlemlerin ve ödemelerin noterde ya da şahitler huzurunda yapılması ve bir belge temin edilmesi gerekiyor. Böylece kardeşler herhangi bir hak talep edemiyor. Fakat noterde ya da şahitler huzurunda yapılmayan satış işlemlerinde, babanın vefat etmesi durumunda diğer kardeşler saklı payları için tapu iptal davası açabiliyor.

Tapu İptali

Tapu iptal işlemi için, tapu devir işlemi sırasında ya da devirden sonra haksızlık durumu söz konusu olduğu takdirde dava açılabiliyor. Bunun yanı sıra, devir teslim aşamasında yapılmış olan hatalar, vekaletin kötüye kullanılması ve miras adaletsizliği gibi durumlar da yer alıyor. Tescil işleminden sonraki 10 yıl boyunca, elindeki taşınmazın tapusunu herhangi bir özel veya tüzel kişiye devretmeden kesintisiz bir şekilde elinde bulunduran kişi aleyhinde; tescil işleminde usulsüzlük tespit edilse dahi iptal davası açılamıyor.
Aile içindeki bağış ya da satış işlemleri söz konusu olduğu zaman, saklı payının zedelendiğini, haksızlığa uğradığını düşünen bireyler tapu iptali için dava açabiliyor.

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


1 YORUM


  1. Warning: call_user_func() expects parameter 1 to be a valid callback, function 'td_comment' not found or invalid function name in /home/emlakdanismanlar/public_html/wp-content/plugins/ad-inserter/ad-inserter.php on line 8274

CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz