Baca Temizliği İçin Uygun Aylar Hangisidir?

Her yıl gelen ölüm haberleri ile büyük üzüntülerin yaşanmasına neden olan karbon monoksit zehirlenmesine karşı Çevre ve Şehircilik Bakanlığı yeni uyarılarda bulundu. Bakanlığın bastırdığı “Öldüren Bacalar ve Çözümleri” adlı kitapçık Türkiye Çevre Koruma Vakfı tarafından basılarak dağıtıldı. 32 sayfadan oluşan kitapçık alınması gereken tedbirlere yer verirken baca zehirlenmesinin ciddiyeti ortaya koyuldu.

Her Yıl 3,5 Milyon Kişi Hayatını Kaybediyor

Her yıl tüm dünya genelinde baca zehirlenmelerine bağlı olarak 3,5 milyon kişinin hayatını kaybettiği konusunda uyarıda bulunulan kitapçıkta zehirlenmelerin en çok Kasım ve Nisan ayı aralığında meydana geldiği konusunda bilgi veriliyor. Yılda en az bir kere baca temizliği yapılması konusunda uyarılarda bulunulan kitapçıkta baca temizliği için en uygun dönemin ise Haziran ve Eylül ayları arasında olduğu bilgisine yer veriliyor.

Bacalarınızı Yılda En Az Bir Kere Temizletin 

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından basılan kitapçıkta yılda en az bir kere baca temizliği yapılması konusunda uyarılarda bulunulurken baca temizliği için talep edilen ücretin ise temizlenecek olan bacanın büyüklüğüne göre belirleniyor. Ancak en düşük baca temizleme ücreti olarak 100 lira talep edilirken bu ücret 200 liraya kadar yükseliyor. Baca temizliğinin yanı sıra kaliteli kömür kullanımına da vurgu yapılan kitapçıkta sobanın yandığı odada ise kesinlikle yatılmaması da istendi. Yatmadan önce sobanın tamamen söndürülmesi, yanan kömürün üzerine kömür tozu atılmaması ve alarm sisteminin kurulması da yapılan uyarılar arasında yer almaktadır.

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz