Bağımsız Bölüm Nedir?

 

İnşaat sektöründe olanları yakından ilgilendiren konulardan birisi de bağımsız bölümlerdir. Bilindiği üzere bağımsız bölüm demek inşaatı bitmiş bir yapının kullanıma açık olan yerleridir. Bitmiş olan binandaki daireler başta olmak üzere, dükkanlar, iş ofisleri, mağazalar, depolar bağımsız bölümlerin bir parçası olarak bilinir. Kısaca bağımsız bölüm nedir sorusu tek başına kullanılabilir alanlara denilmektedir.

Tapuda Bağımsız Bölüm Nedir?

 

Bina içerisinde birden fazla daire, dükkan, depo vs. bulunuyor. Tapuda bağımsız bölüm nedir sorusu da aslında her bağımsız bölüm için ayrı tapu olması anlamına geliyor. Bir kişinin sahip olabildiği gibi birden fazla kişi de tek bir bağımsız bölümün sahibi olabiliyor. Tek gerekli olan bağımsız bölümü ayrı bir tapusunun olmasıdır.

Bağımsız Bölüm Eklentisi Nedir?

 

Bağımsız bölüme ait olan ancak dışarıda olan alanlara veya yapılara deniyor. Mesela; kömürlük, su deposu, garaj, elektrik, havagazı veya su saati yuvaları, tuvalet gibi yerlere bağımsız bölüm eklentisi deniyor. Bağımsız bölüme ait olduğu için bütünleyici parça olarak biliniyor. Bağımsız bölümün sahibi eklentinin de sahibi oluyor.

Bağımsız eklenti kat mülkiyeti kanunun beyanlar hanesinde kayıt altında tutuluyor. Eklenti eğer ana yapının dışında bulunuyorsa kadastro planında veya tapu haritasında da görülüyor.

 

 

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz