Bağıştan Vazgeçme Rücu Şartlı Bağış

/ 8 Kasım 2017 / 9 / yorumsuz
Bağıştan Vazgeçme Rücu Şartlı Bağış

Rücu şartlı bağışta taşınmaz mülkün mülkiyeti bağışı kabul eden kişi adına tescil edilir bununla beraber, şerhler sütununa rücu şartının variyetine işaret edilir. Buradaki rücu şar

Bağıştan Vazgeçme Durumu Şartlı Bağış
Taşınmazı Bağışlayan kişi Rücu Şartıyla bağış yapabilme olanağğına sahiptir. Rücu anlam olarak vazgeçebilme anlamına gelir
Rücu şartlı bağışta taşınmaz mülkün mülkiyeti bağışı kabul eden kişi adına tescil edilir bununla beraber, şerhler sütununa rücu şartının variyetine işaret edilir. Buradaki rücu şartı sadece bir tek şart olabilir. 
O da hibeyi kabul edenin bağışlayandan önce ölmesi halinde taşınmazın bağışlayana geri döneceği kuralıdır. Bunun dışında bir şartla taşınmaz geri dönmez. Fakat bir tüzel kişi lehine rücu şartlı bağış yapılmış olup da tüzel kişilik son bulursa bu da bir bağıştan dönüş (vazgeçme) sebebidir. Rücu şartı gerçekleşirse, yani lehine bağış yapılan kimse bağış yapandan önce ölürse, lehine rücu şartı bulunan kimse (eski malik) taşınmaz malın kendi adına yeniden tescilini isteme hakkı vardır. Bunun için mahkemeye başvurmasına gerek olmamaktadır. 

Nasıl Tescil Ettirilir
Nüfus kayıt örneği veya bir veraset senedi ile bu ölümü kanıtlayarak tapu sicil müdürlüğünden istemde bulunursa, taşınmazın sahipliği rücu eder. Bunun için taşınmazın halen ölen bağış lehdarının adında kayıtlı olması şart değildir. Taşınmaz bir başkasına aktarım yapılmış olsa dahi üzerinde bazı haklar kurulmuş olsa dahi mülkiyet bağıştan rücu eden adına tescil edilir. 
Çünkü bu taşınmazı devir alanlar veya hak edinmiş kimseler rücu şartını şerhler sütununda görerek ve kabullenerek devir almış veya hak edinmişlerdir. Bu sebeple bu hakların tümünün terkini gerekir.

Kaynak:Emlakdanismanlari.com  

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.