Bağıştan Vazgeçme

Bilindiği üzere taşınmazın bedelsiz olarak bir başkasına devredilmesi durumunda taşınmaz bağışı söz konusu olmaktadır. Yasalar karşısında bağışın yapılması için belirli şartlar bulunup aynı şekilde bağıştan vazgeçme hakkı içinde belirli şartlar söz konusudur. Kişinin bağıştan vazgeçebilmesi için haklı şartlara sahip olması gerekir. Aksi durumlarda keyfi nedenlere bağlı olarak bağıştan vazgeçilmesi kesinlikle mümkün değildir.

Bağıştan Rücu Sebepleri 

Öncelikle kişilere yapılan bağıştan rücu konusunda kanun çoğunlukla bağış yapılan kişilerin haklarını korumak üzerine kuruludur. Bunun temel amacı bağış alan kişinin bağış yapan kişinin kölesi haline gelmeyi engellemek, kendi iradesini korumasını sağlamak için gerekli koşulların oluşturulmasını mümkün kılmaktır. Şartlı bağış sözleşmesi imzalanarak yapılan bağışlarda sözleşmede belirtilen şartların yerine getirilmemesi durumunda zaten otomatik olarak bağışı yapan kişinin sözleşmeden doğan hakkını kullanması mümkündür.

Buna ek olarak:

•Yüklemeli yapılan bağışlarda haklı sebep olmaksızın yüklenilen sorumluluğu yerinde getirmemesi,
•Bağış yapılan kişinin bağış yapan kişi ve onun birinci dereceden yakınlarına karşı ağır suç işlemesi,
•Yine bağış yapılan kişinin bağış yapan kişi ve onun birinci dereceden yakın akrabalarına karşı kanuni olarak belirlenen sınırlar içerisinde olan yükümlülüklerini büyük oranda yerine getirmemesi gibi durumlarda bağıştan vazgeçme hakkının doğmasına gerekçedir.

Burada önemli olan yukarıda belirtilen haklı sebeplerin bağış yapılan tarihten sonra ortaya çıkmasıdır. Bağış tarihinden önce ortaya çıkan bu durumlar bağıştan rücu nedeni olarak kabil edilmez.

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz