Bağlanma parası ve cayma parası nedir? Herhangi bir kişi sözleşme sırasında para ödediğinde bağlanma parası olarak mı geçiyor? İşte tüm detaylar….

Bağlanma parası nedir?

Bağlanma parası nedir? Herhangi bir sözleşme durumunda kişinin sözleşmeye dair ödemiş olduğu bir miktar paraya bağlanma parası denmekte. Bu verilen paranın cayma parası olmadığını ve bir sözleşmenin yapıldığını göstermek amacıyla ödeniyor. Aksi durumda ise veya istisnalar olmadığı sürece bağlanma parası ödenmez ise alacaktan düşürülecektir.

Cayma parası nedir?

Cayma parası nedir? Yapılan sözleşmelerde kişilerden birinin cayma hakkı olabilir. Bu durumda ise parayı vermiş olan sözleşmeden cayarsa vermiş olduğunu bırakacaktır. Almış olan caydığın da ise alınan tutarın iki katını verene ödeyecektir.

Borçlar Kanunu kapsamında bağlanma ve cayma parası için bazı koşullar yer alıyor.

Alacaklının kanuna göre hakları bulunuyor. Madde 179‘da herhangi bir sözleşmenin bir şekilde ifa edilmemesi için ceza belirlenmişse, yada tam tersi sözleşmede anlaşma olmadığı sürece alacaklı, ya borcun yada ceza ifasını talep edebilir. Cezalar ise borcun belirlenmiş olan zaman yada belirlenen yerde ifa edilmemesine yönelik belirlenmemiş ise, alacaklı bu hakkı feragat etmiş yada ifayı çekincesiz olarak beyan etmemiş ise, asıl olan borçla beraber ceza ifasını da talep edebilir.

Borçlunun belirlenen bu cezayı ifa etmesi halinde sözleşmede dönme yada fesih sureti bitirme hakkına sahip olduğunu ispat edebilme yetkisine sahip ve bu hakları gizli tutma hakkı bulunuyor.

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz