Bahçe Duvarı İçin Belediyeden İzin Alınır mı?

Gayrimenkul sahibi olanlar ve özellikle müstakil evde oturanlar, evlerinin değerini arttırmak için bahçe detayını tercih ediyorlar. Daha huzurlu ve daha sakin bir yaşam alanı yaratmak adına önemli bir detay olduğunu düşünüyoruz ancak gayrimenkul sahibi siz olsanız da bu tip detaylar için bazı adreslerden izin almanız gerekiyor. Şehrinizin Belediyesi ile bu konuda bir iletişim kuranız ve sabit bir dilekçe ile bahçe yapımını iletmeniz gerekiyor. Belediye ile resmi işlemler sona erdikten sonra sizler de evinize bahçe yapabilirsiniz. Belediyeden izin alma konusunda yalnızca bahçeler değil, kat çıkmak ya da bağımsız ek yapı oluşturmak için de yine resmi olarak izin almanız şart koşuluyor. İmar planı dışında yer alan her adım için bu izin işlemlerini gerçekleştirmeniz gerekiyor.

Yapılacak olan farklı tadilat işlemleri için de keyfe keder iş yapamıyorsunuz. Gayrimenkul sahibi olmanız sizleri tam anlamıyla özgür kılmıyor ve izinsiz yapılan herhangi bir işlemde fark edilme durumunda hem para cezası hem de yıkım cezası veriliyor. Boşa masraf yapmamak adına sizler de belediyeden izin aldıktan sonra harekete geçebilir ve bahçe yapımına başlayabilirsiniz. Müstakil evlerin en çok tercih ettikleri ekstra çalışmalar olarak karşımıza bahçeler çıkıyor ve evlerinizin değerini de belli ölçüde arttıran bu yapılar için basit bir dilekçe işinizi görebiliyor. Bu dilekçe örneğini sizinle paylaşmak istiyoruz ve boş kısımlara kendi bilgilerinizi ekleyerek belediyenin ilgili bölümüne başvurunuzu iletmeniz yeterli oluyor. Dilekçe tüm detayları ile aşağıdaki gibidir, dilerseniz çıktısını alarak yazıya geçirebilir ve daha kolay işlem yapabilirsiniz.

Örnek bahçe duvarı izni dilekçesi..

……………… Belediye Başkanlığı
İmar ve Şehircilik Müdürlüğüne

………………… ilçesi …………………. Cad/Sok. ……………. no da ve tapunun …………….. pafta …………….. ada ……………….. parselinde kayıtlı taşınmaza ilişkin bahçe duvarı izni verilmesi için gereğini arz ederim.

…./…./…..

Mal Sahibi
Adı Soyadı :
T.C. Kimlik No :

……. (İmza)

EK:
1) Tapu örneği
2) Vekil ise; Vekaletname örneği

Adres: ………………………………………….. ……………………………….
Telefon: ……………………………

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz