Bahçe Tapusu Ne Demek?

 

Bazı tapularda “bahçe tapusu” ibaresi yer almaktadır. Özellikle de köy yerleri gibi alanlarda bulunan bağ alanlarının tapularında yer alan bu ibare pek çok kişinin dikkatini çekmektedir. Peki, bahçe tapusu ne demek?

 

Bahçe Tapusu Nedir?

 

Sınırları belirlenmiş olan bahçelik alanın kimin sahipliği altında olduğunu gösteren özel belgeye bahçe tapusu adı verilmektedir. Özellikle de köy alanlarında yer alan bağ alanlarının tapularında sıklıkla bahçe tapusu ibaresinin yer aldığı dikkat çekmektedir. Bahçe tapusu olan alanları satın almak isteyen kişilerin ise çok daha dikkatli olmaları gerekmektedir. Çünkü genelde bu tip tapularda gösterilen alan ile satın alınmak istenen alanın farklı olduğu görülmektedir.

Bu tip sorunları yaşamak istemeyen kişilerin tapu kaydı örneği alması ve aldıkları bu kayıt örneğini kadastro müdürlüğüne şahsen danışarak kontrol ettirmeleri büyük önem taşımaktadır. Farklı olduğu belirlenen tapularda ise bahçeyi satın almak isteyen kişinin öncelikle mal sahibinden bu hatayı düzeltmelerini istemesi bu hatanın düzeltilmesinin ardından satın alma işlemini gerçekleştirmesi gerekmektedir.

 

Bahçe Tapulu Yere Ev Yapılır Mı?

 

 

Bahçe tapulu evlerin satışlarında pek çok sorun yaşandığı için kesinlikle bahçe tapusu olan yerlere ev yapılmaması ya da bahçe tapulu evlerin satın alınmaması önerilmektedir. Zaten bu tip evlere iskan belgesi verilmediği için iskansız ev statüsüne girmekte olup yine evin bitmiş olduğu resmen kabul edilmemektedir.

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz